وزارت مالیه: انتخابات روند سرمایه‌گذاری را متأثر کرده است

صبح کابل
وزارت مالیه: انتخابات روند سرمایه‌گذاری را متأثر کرده است

مسؤولان وزارت مالیه، می‌گویند که در فصل انتخابات و با توجه به ابهامات سیاسی‌ای که وجود دارد، بازرگانان روند سرمایه‌گذاری ‌شان را در افغانستان توقف داده اند و این امر منجر به کاهش کار و بار در بازارهای این کشور شده است.

ولید تمیم، معاون عواید و گمرکات وزارت مالیه، روز یک‌شنبه (۱۹ عقرب) در یک نشست خبری گفت که در فصل انتخابات، ابهامات سیاسی وجود دارد و این موضوع، روند سرمایه‌گذاری و بازار کار را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد.

او تأکید کرد که در حال حاضر، سرمایه‌گذاران منتظر مشخص شدن نتیجه‌ی انتخابات اند تا به روند سرمایه‌گذاری‌ شان ادامه دهند.

آقای تمیم، در مورد جمع‌آوری و افزایش عواید، گفت که در سال جاری خورشیدی، ۲۰۰ میلیارد افغانی عواید هدف تعیین شده بود که تاکنون ۱۶۵ میلیارد افغانی جمع‌آوری شده است. او، در ادامه گفت که نسبت به سال‌های گذشته، عواید ملی پنج میلیارد افغانی افزایش یافته است.

به گفته‌ی او، وزارت مالیه قرار است که تا ختم سال مالی جاری، ۲۰۰ میلیارد افغانی عواید را جمع‌آوری کند تا به هدف تعیین شده‌ی خود برسد.

معین عواید و گمرکات وزارت مالیه تأکید کرد، گزارش‌هایی وجود دارد که شماری از بازرگانان از محصول مالیاتی فرار می‌کنند.

او افزود، کسانی استند که موترهای زرهی، مبایل و سایر اقلام دیگر را به شکل قاچاق وارد کابل کرده و از محصول مالیاتی فرار کردند؛ اما توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این مقام وزارت مالیه، به کمیشن‌کاران در گمرکات مختلف هشدار داد و گفت، آن عده از کسانی که با واردکنندگان کالاهای تجارتی کتمان وزن می‌کنند، مورد پی‌گرد قانونی قرار می‌گیرند.

در همین حال، آمنه احمدی، رییس عمومی عواید گمرکات، می‌گوید که در سال جاری خورشیدی، سیستم جدید الکترونیکی عواید در ۳۳ ولایت تطبیق شده است.

او افزود که سیستم جدید الکترونیکی عواید، در ادارات مرکزی صددرصد تطبیق شده و تمامی اجراآت مالی از طریق این سیستم صورت می‌گیرد.

این در حالی است که تا ماه سرطان سال جاری خورشیدی، بیش از پنجاه درصد مالیه‌دهندگان بزرگ از طریق سیستم الکترونیکی استفاده کرده و فرم‌های جدید مالیات را دریافت کرده ‌اند و این فرم‌ها، به شکل آنلاین توسط مالیه‌دهندگان بزرگ و متوسط خانه‌پری می‌شود.

وزارت مالیه سیستمی را ایجاد کرده که بر اساس آن، تصفیه‌ی مالیات در یک سال اخیر، ۲۱ روز را در بر می‌گیرد؛ در حالی ‌که پیش از این، بازرگانان به دلیل زمان‌گیر بودن آن، جهت تصفیه‌ی مالیات، حاضر نمی‌شدند.