وزارت صحت به مردم: از رفت‌وآمد در روزهای عید خودداری کنید

صبح کابل
وزارت صحت به مردم: از رفت‌وآمد در روزهای عید خودداری کنید

احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت، از مردم افغانستان می‌خواهد تا در روزهای عید قربان، اشتباه عید فطر را تکرار نکرده و از رفت‌وآمد خودداری کنند.

آقای عثمانی که روز چهارشنبه (۸ اسد)، در یک نشست خبری سخن می‌زد، تأکید کرد که افغانستان، هنوز هم در دوره‌ی بحران ناشی از ویروس کرونا قرار دارد.

او افزود: «در عید فطر، به دلیل بی‌اعتنایی مردم نسبت به ویروس کرونا، با بحران بزرگی مواجه شدیم و بسیاری‌ها جان باختند. از مردم می‌خواهیم تا اشتباه عید گذشته را تکرار نکرده و دستورات صحی را رعایت کنند.»

به گفته‌ی آقای عثمانی، پوشیدن ماسک، حفظ فاصله‌ی اجتماعی، شستن دست‌ها و خودداری از بغل‌کشی و روبوسی، از مواردی است که باید از سوی مردم رعایت شود. او علاوه کرد که بهتر است تا مردم، به دیدن بزرگ‌ترهای خود نرفته و برای عید مبارکی، تنها با آن‌ها تماس تلفونی برقرار کنند.

سرپرست وزارت صحت، در بخش دیگری از سخنان خود، تأکید کرد که شیوع تب کانگو در روزهای عید قربان، نگران‌کننده است و به همین دلیل، مردم باید هنگام ذبح حیوانات، نکات بهداشتی را رعایت کنند.

از سویی هم، امین‌الدین مظفری، معین وزارت حج و اوقاف، در این نشست خبری، از مردم خواست تا نماز عید را در فضای باز و با رعایت دستورات صحی برگزار کنند. او، تأکید کرد، آن عده از افرادی که مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا اند، باید در خانه‌های شان بمانند و از شرکت در نماز عید و اجتماع، خودداری کنند.

با این حال، محمدیعقوب حیدری، والی کابل، در این نشست خبری گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی، در جریان روزهای عید، تنها مشغول تأمین امنیت مردم خواهند و هیچ نوع محدودیت گشت‌وگذاری وضع نخواهد شد. او، از مردم خواست تا خودشان بحران ناشی از ویروس کرونا را درک کرده و از رفت‌وآمد، خودداری کنند.

این در حالی است که تا کنون، ۳۶۴۷۳ مورد مثبت ویروس کرونا، در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۱۲۷۱ نفر جان باخته اند و ۲۵۳۸۹ نفر دیگر، بهبود یافته اند.