وزیر صحت: تغذیه با شیر مادر ۲۲ درصد مرگ و میر کودکان را کاهش می‌دهد

صبح کابل
وزیر صحت: تغذیه با شیر مادر ۲۲ درصد مرگ و میر کودکان را کاهش می‌دهد

وزیر صحت افغانستان می‌گوید که تغذیه با شیر مادر، سبب کاهش ۲۲ درصدی مرگ و میر کودکان خواهد شد.

فیروزالدین فیروز، روز سه‌شنبه (۱۵ اسد)، در مراسم گرامی‌داشت از هفته‌ی جهانی تغذیه با شیر مادر، گفت که تغذیه با شیر مادر، مقاومت کودکان را در برابر بیماری‌ها بلند می‌برد.

او افزود: «تغذیه با شیر مادر در ساعت اول بعد از ولادت، ۲۲ درصد مرگ و میر کودکان را کاهش می‌دهد. مادران باید تا دو سال به طور منظم به اطفال‌شان شیر بدهند.»

آقای فیروز گفت که وزارت صحت تلاش دارد تا در هماهنگی با سایر نهادها، زمینه‌ی شیردهی برای مادران شیرده را در ادارات دولتی فراهم کند. او علاوه کرد: «ما تلاش داریم تا زمینه را برای زنان شیرده شاغل در محیط کار فراهم کنیم و همچنان روی رخصتی‌های ولادی بانوان کار می‌کنیم تا شرایط بهتری را برای رخصتی ولادی بانوان فراهم کنیم.»

سید انور سادات، سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی نیز در این مراسم گفت که به منظور ایجاد فضا و محیط مصؤون برای مادران شاغل که کودکان‌شان را شیر می‌دهند، برنامه‌‌های مشخصی روی دست گرفته شده است.

او ادامه داد: «بنا بر اهمیت شیر مادر برای اطفال، ۱۵۶ کودکستان را برای فراهم سازی زمینه شیردهی برای مادران ایجاد کرده‌ایم و نیز در تلاش استیم تا خدمات کودکستان‌ها بلند ببریم.»

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در حال حاضر بیش از ۶۳ درصد کودکان در سراسر جهان، با شیر مادر تغذیه می‌شوند، در حالی که در گذشته، این رقم تنها به ۴۰ درصد می‌رسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x