وزارت دولت در امور صلح: گفت‌وگو در مورد حضور دولت افغانستان در نشست بیجینگ جریان دارد

صبح کابل
وزارت دولت در امور صلح: گفت‌وگو در مورد حضور دولت افغانستان در نشست بیجینگ جریان دارد

مسؤولان وزارت دولت در امور صلح می‌گویند که مقام‌های دولت افغانستان و چین، پیرامون چگونگی اشتراک کابل در نشست بین‌الافغانی بیجینگ، در حال گفت‌وگو اند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح، می‌گوید: «تأکید ما بر همه‌شمول بودن و مرکزیت نقش دولت افغانستان پابرجاست و روی جزئیات برگزاری دیالوگ (گفت‌وگو) در چین با مقام‌های دولت چین، بحث جریان دارد.»

بانو انوری تأکید کرد، در صورتی که معیارهای قابل قبول دولت افغانستان در نشست بین‌الافغانی چین در نظر گرفته شود، در مورد اشتراک دولت افغانستان به این نشست، تصمیم گرفته خواهد شد.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که این وزارت از هرنوع گفت‌وگو بین‌لافغان‌ها به عنوان یک اصل استقبال می‌کند؛ اما توقع می‌رود که این گفت‌وگوها منجر به پیشرفت مذاکرات صلح شود.

این در حالی است که گروه طالبان به تازگی اعلام کرده است، به زودی دولت چین از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان، میزبانی می‌کند.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که نشست بین‌الافغانی چین، ادامه‌ی نشست‌های مسکو و دوحه است که تمامی اشتراک‌کنندگان آن از آدرس‌های شخصی حضور خواهند داشت