نخستین محموله‌ی تجارتی ایران از طریق دهلیز کتای به تاجیکستان صادر شد

صبح کابل
نخستین محموله‌ی تجارتی ایران از طریق دهلیز کتای به تاجیکستان صادر شد

وزارت ترانسپورت افغانستان اعلام کرده است که نخستین محموله‌یی تجارتی کشور ایران از طریق دهلیز کتای به کشور تاجیکستان صادر شده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی این وزارت به نشر رسیده، آمده است که این محموله‌ روز گذشته به صورت امتحانی از سوی دهلیز کتای (KTAI) به سمت کشور تاجیکستان حرکت داده شده و به ولایت نیمروز رسیده است.

در خبرنامه آمده است: «این محموله از طریق افغانستان از ولایت‌های نیمروز، کندهار، زابل، غزنی تا کابل و از مسیر شاهراه سالنگ به شیرخان بندر و به مقصد کشور تاجکستان در حرکت است. این محموله شامل وسایل الکترونیکی و لوازم خانه است که از سوی شرکت خصوصی ترانسپورتی حکمت میوند منتقل می‌شود.»

وزارت ترانسپورت هم‌چنان گفته است که هدف از ترانزیت کالاها از طریق دهلیز کتای به تاجیکستان، انتقال اموال و عملی شدن سیستم تیر خوانده شده است.

گفتنی است که دهلیز کتای از کلیدی ترین دهلیزهای است که به گفته‌ی مسؤولان در وزارت ترانسپورت، حکومت افغانستان با استفاده از این دهلیز می‌خواهد انتقال کالاها را به کشورهای آسیای میانه افزایش دهد.

این درحالی است که دهلیزهای هوایی و زمینی، از جدیدترین راه‌های حمل‌ونقل کالا‌های بازرگانی و وصل شدن به بازار جهانی برای کشورهای محاط به خشکه، است. وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید، دهلیزهای هوایی باعث افزایش تولیدات و صادرات کالاهای داخلی این کشور شده است.