میررحمان رحمانی: ادامه‌ی کار سرپرست‌وزیران مشروعیت حکومت را زیرسوال می‌برد

صبح کابل
میررحمان رحمانی: ادامه‌ی کار سرپرست‌وزیران مشروعیت حکومت را زیرسوال می‌برد

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، می‌گوید که ادامه‌ی کار سرپرست‌وزیران و سرپرست‌رییسان، مشروعیت حکومت را زیر سوال می‌برد.

آقای رحمانی که روز دوشنبه (۶ ثور)، در نشست عمومی مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، گفت: «ادامه‌ی کار سرپرست‌وزرا و سرپرست‌روسا، خلاف قانون اساسی است و حکومت با ادامه‌ی این کار، مشروعیت خود را زیر سوال می‌برد.»

او، از حکومت افغانستان خواست تا هرچه زودتر به فرهنگ سرپرستی پایان داده و نامزدوزیران، اعضای دادگاه عالی و نامزد رییس بانک مرکزی را برای گرفتن رأی اعتماد به این مجلس معرفی کند.

در حال حاضر، وزارت‌های صحت، داخله، امور زنان، معارف، احیا و انکشاف دهات، اطلاعات و فرهنگ، مالیه و دفاع، از سوی سرپرستان اداره می‌شود. در کنار آن، بانک مرکزی افغانستان و دادستانی کل نیز از سوی سرپرستان اداره می‌شود.

آقای رحمانی، در بخش دیگری از سخنان خود، از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست تا در جریان درگیری، از واردشدن تلفات به غیرنظامیان خودداری کنند.

او افزود: «افزایش تلفات غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها، همه‌روزه بالا می‌رود که نگرانی مردم را برانگیخته است. هم‌چنان ادامه‌ی ناامنی‌ها و انفجارها، به غیرنظامیان آسیب می‌زند و باید فورا توقف یابد.»

رییس مجلس نمایندگان، در ادامه‌ی صحبت‌های خود، از سازمان ملل متحد نیز خواست تا از روند صلح افغانستان به گونه‌ی جدی نظارت کند. به گفته‌ی او، سازمان ملل متحد، باید برای برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان، از هیچ تلاشی دریغ نکند.