مجلس نمایندگان طرح تازه‌اش برای یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی را تایید کرد

صبح کابل
مجلس نمایندگان طرح تازه‌اش برای یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی را تایید کرد

مجلس نمایندگان، طرحی را برای یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی تدوین و تایید کرده است.

این طرح که از سوی ۳۰ عضو مجلس نمایندگان به نشست عمومی روز چهارشنبه (۱۷ جدی)، پیشنهاد شده بود، با اکثریت آرا تایید شد. کمیسیون مالی و بودجه‌ی مجلس نمایندگان، مکلف شده است که این طرح را در سند بودجه‌ی ملی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی بگنجاند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، گفت که بر اساس این طرح، برای یک‌سان‌سازی حقوق ماموران، آموزگاران، متقاعدان، اجیران و سربازان به منظور تامین عدالت اجتماعی از کودهای ۹۱ و ۹۲، حقوق ان‌تی‌ای، سوپراسکیل و سی‌بی‌آر، به حقوق آن‌ها طبق رتب حقوق، افزوده شود.

آقای رحمانی، گفت که تا تطبیق نشدن طرح یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی و عدم ایجاد توازن، بودجه‎ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی از سوی مجلس نمایندگان تایید نخواهد شد.

به گفته‌ی او، تا زمانی که پیش‌نویس بودجه تایید و نهایی نشود، مجلس نمایندگان به تعطیلات زمستانی نیز نخواهد رفت.

در سند بودجه برای سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی، ۴۵۲ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده است. از این میان، ۲۹۵ میلیارد افغانی بودجه‌ی عادی و ۱۵۶ میلیارد افغانی بودجه‌ی انکشافی در نظر گرفته شده است.

گفتنی است که پیش از این، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، گفته بود که در یکی از نشست‌های این مجلس، روی طرح یک‌سان‌سازی حقوق کارمندان دولتی بحث شده است. او افزوده بود که به باور اعضای مجلس، بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ به گونه‌ی غیرمتوازن ترتیب شده است.