کریم خلیلی: هزاره‌ها به طور سازماندهی‌شده با نسل‌کشی روبه‌رو استند

صبح کابل
کریم خلیلی: هزاره‌ها به طور سازماندهی‌شده با نسل‌کشی روبه‌رو استند

محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، می‌گوید که مردم هزاره به گونه‌ی سازماندهی‌شده با جنایت‌های ضدبشری و نسل‌کشی روبه‌رو استند.

آقای خلیلی در پیامی به مناسبت عید سعید فطر، گفته است که هرچند هزاره‌ها در سال‌های اخیر بارها هدف حملات تروریستی قرار گرفته؛ اما عاملان آن هیچ گاهی مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار نگرفته اند.

او افزوده است: «در حالی که مردم مظلوم ما با تهدید نسل‌کشی مواجه اند، من عمیقاً از واکنش‌های ضعیف جامعه بین‌المللی و بعضا سکوت نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، نسبت به این گونه حوادث ضد بشری وجنایت نسل‌کشی هزاره‌های افغانستان، نگران استم.»

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان هم‌چنان از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری خواسته است که وضعیت رقت‌بار هزاره‌ها در افغانستان را مورد توجه جدی قرار داده و از مجراهای دیپلماتیک وغیر دیپلماتیک اقدامات لازم پیش‌گیرانه و موثر را جهت حمایت از هزاره‌ها در برابر نسل‌کشی روی دست بگیرند.

آقای خلیلی در بخش دیگری از حرف‌هایش از گروه طالبان انتقاد کرده که در مدت هشت ماه گذشته نتوانسته است امنیت مردم را تأمین کند و با گذشت هر روز، وضعیت وخیم‌تر شده است.

به گفته‌ی خلیلی، گروه طالبان هم‌چنان بر انحصار قدرت سیاسی و شکل‌دهی یک رژیم غیر منتخبِ و انحصاری، پا فشاری می‌کند.

با این حال او هشدار می‌دهد که اگر طالبان به مطالبات مشروع مردم افغانستان تمکین نکنند، برای همیشه سکوت نخواهد کرد و از هر امکانی برای تأمین حق تعیین سرنوشت مردم استفاده خواهد کرد.