محمد محقق: شکنجه و کشته‌شدن در حکومت طالبان یک امر معمول شده است

صبح کابل
محمد محقق: شکنجه و کشته‌شدن در حکومت طالبان یک امر معمول شده است

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، می‌گوید که طالبان در تأمین امنیت شهروندان کشور عاجز مانده و حتا مردم در خانه‌های شان نیز احساس امنیت نمی‌کنند.

آقای محقق در پیامی به مناسبت بیست‌وهفتمین سالیاد ترور عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی، گفته است که شکنجه و کشته‌شدن در حکومت طالبان یک امر معمول شده است.

او، گفته است: «مردم سیل‌آسا دست به مهاجرت می‌زنند از ترس کشته‌شدن شبانه که یک رویه معمول شده که شبانه هر کسی را دل شان خواست، می‌برند. شکنجه می‌کنند و بدون محاکمه تیرباران می‌کنند و نامش را دزد می‌گذارند یا داعش.»

آقای محقق با اشاره به سقوط نظام پیشین، گفته است که در دو دهه‌ی اخیر، پیش‌رفت‌های زیادی در کشور صورت گرفت و یک نظام نسبتا معتادل شکل گرفت؛ اما با به قدرت رسیدن طالبان، همه‌چیز متلاشی شد.

با این حال، او می‌گوید که طالبان در تشکیل یک حکومت همه‌شمول و قابل قبول، برقراری امنیت، تأمین رفاه و معیشت مردم و حق‌دادن مرد و زنان در ساختار نظام ناکام مانده اند.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، تأکید کرده است که در حال حاضر جنگ راه حل نیست؛ اما اگر طالبان دست از زیاده‌خواهی شان برندارند و بحران موجود هم‌چنان ادامه داشته باشد، از جنگ به عنوان آخرین گزینه و انتخاب استفاده خواهد کرد.

آقای محقق، گفته است که یک حکومت همه‌شمول باید از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی معنادار و واقعی زیر نظر سازمان ملل ایجاد شود و در آن جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی و جامعه مدنی و جامعه زنان نیز دخیل باشند.

به گفته‌ی او، مردم باید سرنوشت سیاسی شان را از طریق انتخابات تعیین کنند.