علم ایزدیار: طالبان به گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل اجازه‌ی سفر به پنجشیر را ندادند

صبح کابل
علم ایزدیار: طالبان به گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل اجازه‌ی سفر به پنجشیر را ندادند

محمد علم ایزدیار، معاون پیشین مجلس سنا، می‌گوید که طالبان به ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان اجازه‌ی سفر به ولایت پنجشیر را نداده‌اند.

آقای ایزدیار، روز دوشنبه -۹ جوزا-، از دیدار با ریچارد بنت خبرداده و گفته است: «ریچارد بنت هنگام اقامتش در کابل می‌خواست که جهت تهیه گزارش و مستندسازی در مورد نقض حقوق بشری به پنجشیر سفر کند؛ اما از سوی یوناما -در اصل از سوی طالبان-، به دلایل امنیتی برایش اجازه‌ی سفر داده نشده است.»

او افزوده است که آقای بنت از طریق تماس‌های تلفنی توانسته در این مورد مقداری معلومات جمع‌آوری کند.

به گفته‌ی معاون پیشین مجلس سنا، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل از عدم سفر به ولایت‌های پنجشیر، تخار و بغلان و عدم تهیه معلومات مستند از نقض حقوق بشری انتقاد کرد.

در این دیدار ویس‌احمد برمک، وزیر پیشین داخله نیز، حضور داشته و آن‌ها در مورد کشتار هدف‌مندانه، نسل‌کشی، اعدام‌های صحرایی، گروگان‌گیری، شکنجه و ضرب وشتم، به‌زندان کشاندن غیرقانونی، تعرض به حریم خصوصی و گرفتن تعهد اجباری از باشندگان محل صحبت کرده‌اند.

ایزدیار، تأکید کرده که جامعه‌ی جهانی برای جلوگیری از نقض آشکار حقوق بشری در افغانستان اقدامات لازم را روی دست نگرفته و این امر گروه طالبان را در افزایش و تکرار نقض حقوق مردم جسورتر کرده است.

این در حالی است که هفته‌ی پیش ریچارد بنت به افغانستان آمد. او با مقام‌های طالبان دیدار و گفت‌وگو کرد. برخی گزارش‌ها حاکی از سفر او به پنجشیر بود؛ اما بنت بدون این که به پنجشیر برود، سفرش را پایان داد.