محمدامین احمدی: طالبان قصد دارند بدون برقراری آتش‌بس، زندانیان خود را آزاد کنند

صبح کابل
محمدامین احمدی: طالبان قصد دارند بدون برقراری آتش‌بس، زندانیان خود را آزاد کنند

محمدامین احمدی، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، از گروه طالبان خواسته است که اصول عدالت و انصاف را بپذیرد تا صلح در افغانستان برقرار شود.

آقای احمدی، روز سه‌شنبه (۳۰ جدی)، در برگه‌ی فیسبوکش نوشت که در روزهای اخیر، گروه طالبان به این فکر می‌کند که بدون قطع جنگ و برقراری آتش‌بس، آزادی زندانیان خود را توسط امریکا عملی کند و همچنان بدون توجه به خواست عمومی به قطع جنگ، به جنگ و خشونت زیر نام جهاد تا تشکیل نظام «ناب اسلامی» ادامه دهد.

به گفته‌ی او، گروه طالبان در میان این دو آرزو، تمایل به گفت‌وگوی جدی و اصولی روی مسائل مهم با جانب دولت افغانستان ندارد.

آقای احمدی تاکید کرده است که گروه طالبان به صلح عادلانه و همه‌شمول نمی‌اندیشد و فقط به فکر برآورده‌شدن  آرزوهایش است.

او افزوده است: «جانب جمهوری، خواست نخست اش به پیروی از خواست عمومی آتش‌بس است و آماده است راجع به تمام خواسته‌های طالبان بحث کند. جانب جمهوری معتقد است که جنگ کنونی طالبان، جهاد نیست؛ بلکه چرخه‌ی باطل قتل و کشتار مسلمانان بوده و حرام قطعی است و آماده است در گفت‌وگو با جانب مقابل، این حقیقت دینی را به اثبات برساند.»

این در حالی است که حدود ۱۰ روز پیش، دومین دور گفت‌وگوهای صلح در قطر آغاز شد. تا اکنون جزییاتی از جریان این گفت‌وگوها منتشر نشده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x