حنیف اتمر: قاتلان مردم پنجشیر، تخار و اندراب از هیچ قومی نمایندگی نمی‌کنند

صبح کابل
حنیف اتمر: قاتلان مردم پنجشیر، تخار و اندراب از هیچ قومی نمایندگی نمی‌کنند

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی حکومت پیشین به کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان در ولایت‌های پنجشیر، تخار و بغلان واکنش نشان داده و گفته است که قاتلان این مردم از هیچ قومی نمایندگی نمی‌کنند.

آقای اتمر پنج‌شنبه‌شب -۲۲ ثور-، به وقت افغانستان در برگه‌ی تویترش نوشته است که هیچ هدف سیاسی یا نظامی و هیچ قانونی کشتار غیرنظامیان را روا نمی‌داند.

او افزوده است: «این دسیسه اگر بیرونی است و یا درونی و اگر قاتل آن داخلی است یا خارجی، مورد نفرت عمیق و انزجار بی‌پایان مردم افغانستان و جهان قرار دارد. بی‌رحمی و قساوت این قاتلان ثابت می‌سازد که از مردم ما و از این سرزمین مقدس نیستند.»

هرچند آقای اتمر به گونه مشخص نامی از طالبان نبرده؛ اما به گونه‌ی غیرمستقیم، گفته که این گروه از هیچ قومی نمی‌کنند. «آن‌ها قاتلین مردم ما استند که باید در برابر شان با وحدت کامل و وقار بلند ملی ایستاده شویم.»

این در حالی است که به دنبال گسترش جنگ میان طالبان و جبهه‌ی مقاومت ملی، این گروه در ولایت‌های پنجشیر، تخار و بغلان دست به کشتار غیرنظامیان زده‌اند.

در میان افرادی که از سوی طالبان کشته شدند، زنان و کودکان نیز شامل استند. کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شده است. شماری از نهادهای بین‌المللی این رویدادها مصداق جنایت جنگی خوانده‌اند.

در افغانستان نیز، کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کارزار تویتری خواستار پایان نسل‌کشی تاجیک‌ها شده‌اند.