محمد محقق: بدون موافقت رهبران هزاره، توافق‌نامه‌ا‌ی امضا نخواهد شد 

صبح کابل
محمد محقق: بدون موافقت رهبران هزاره، توافق‌نامه‌ا‌ی امضا نخواهد شد 

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، تأکید می‌کند که بدون موافقت رهبران هزاره، توافق‌نامه‌ا‌ی امضا نخواهد شد.

آقای محقق که روز یک‌شنبه (۹ سنبله) در مراسم گرامی‌داشت از عاشورای حسینی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که مردم هزاره، در انزوا و ضعیف نیستند و بدون موافقت رهبران آن‌ها، توافق‌نامه‌‌ای امضا نمی‌شود.

او افزود: «برخی نق بزن‌ها می‌گویند که مردم هزاره در تصمیم‌گیری‌های کلان نقش ندارند، آرامش و معقولیت ما دلیل بر ضعف ما نیست. ۴ نفر از شخصیت‌های عمده‌ی ما در هیأت مذاکره‌کننده است و بدون قناعت آن‌ها، هیچ توافق‌نامه‌ای امضا نخواهد شد. ما در حوادث آینده‌ی کشور نیز سهیم خواهیم بود، ماجراجویی نمی‌کنیم؛ اما مطابق به شرایط جاری در کشور تصمیم می‌گیریم.»

آقای محقق، تأکید کرد که «جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی»، خط سرخ دولت در گفت‌وگوهای میان‌افغانی است و هیچ کسی نمی‌تواند حقوق مردم را سلب کند.

او، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که در ۱۰ روز گذشته، ۶۷ نفر در نتیجه‌ی حملات طالبان در ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی کشته و زخمی شدند، اما تنها کشته‌شدگان طالب، به اندازه‌ی کل تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان بوده است.

آقای محقق، هشدار داد که تلاش طالبان بری سقوط کامل یک ولسوالی و یا ولایت هزاره‌نشین، هیچ زمانی موفق نخواهد شد.

این در حالی است که ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی، در سال جاری، بارها مورد حمله‌ی هراس‌افگنان طالب قرار گرفته است. در نتیجه‌ی این حملات، تلفاتی به دو طرف وارد شده و ده‌ها خانواده نیز، مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.