محمد محقق: بعد از عید یا صلح می‌کنیم، یا به سمت جنگ نامتعارف خواهیم رفت

صبح کابل
محمد محقق: بعد از عید یا صلح می‌کنیم، یا به سمت جنگ نامتعارف خواهیم رفت

محمد محقق، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری، می‌گوید که قرار است به زودی، هیئت بزرگ‌تری از سوی دولت افغانستان و چهره‌های سیاسی، به قطر برود و با هیئت طالبان، گفت‌وگو کند.

آقای محقق که روز پنج‌شنبه -۲۴ سرطان- در نشستی در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «هیئتی از افغانستان به قطر روان است. در آن جا، نماینده‌های کشورهای دنیا هم جمع استند . از طالبان هم گفته شده که افراد بزرگ‌تری می‌آیند. در این سفر، با طالبان اتمام حجت خواهد شد.»

به گفته‌ی او، بحث اصلی نشست میان دولت و چهره‌های سیاسی با طالبان در قطر، رسیدن به صلح است.

آقای محقق گفت که اگر در نشست قطر بر صلح توافق شد، افغانستان آرام و جنگ پایان خواهد یافت؛ اما اگر این بار توافقی بر سر صلح صورت نگرفت، احتمالا این کشور به پرتگاهی می‌رود که نه طالبان از آن خیری ببینند و نه دولت و سیاسیون.

او افزود: «به یک دور باطل جنگ داخلی خواهیم رفت. با تلفات گسترده‌ای که در سطح دنیا بی‌سابقه باشد، رو‌به‌رو خواهیم شد. عید قربان فرصتی برای آتش‌بس است و امکان دارد پس از آن، به صلح برویم و یا به سمت جنگ بسیار نامتعارف.»

مشاور ارشد ریاست‌جمهوری، گفت که امکان پیروزی طالبان از راه نظامی وجود ندارد و حتا اگر فرض بر این شود که این گروه در این راستا موفق شود، جهان، حکومت آن‌ها را نخواهد پذیرفت.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، قرار است روز جمعه -۲۵ سرطان- هیئتی به ریاست عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر برود. گفته می‌شود که حامد کرزی، محمد محقق، گلب‌الدین حکمت‌یار، یونس قانونی و برخی از چهره‌های سیاسی دیگر، در ترکیب این هیئت شامل خواهند بود.