محمد محقق: جنگ‌جویان طالب برای تمرینات نظامی در پاکستان به‌سر می‌برند

صبح کابل
محمد محقق: جنگ‌جویان طالب برای تمرینات نظامی در پاکستان به‌سر می‌برند

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، می‌گوید که جنگ‌جویان طالب در حال فراگیری آموزش‌های نظامی در پاکستان به‌سر می‌برند و برای آغاز جنگ در فصل بهار آمادگی می‌گیرند.

آقای محقق، روز جمعه (۲۴ دلو)، در نشستی در کابل، گفت که پاکستان برخلاف حرف‌هایش که گویا همکار روند صلح افغانستان است، همچنان از گروه طالبان حمایت می‌کند.

او گفت: «اونجه نفرای ما سه سه ماه خواب می‌شوند، نمی‌دانم که چاق می‌شن یا لاغر. ما اینجه دل خود را خوش کنیم که صلح می‌شود، زیاد امیدوارم نیستم. تمام قومندان‌های طالبان که زمستان بود، برای تعلمیات نو به پاکستان رفتند. پاکستان می‌گوید که از صلح حمایت می‌کنیم؛ اما همان گپای‌شان را هم سرشان ملاحظه کنیم.»

به گفته‌ی محمدمحقق، در صورتی که تا فصل بهار روند صلح به نتیجه‌ نرسد، جنگ‌های بی‌سابقه‌ی آغاز خواهد شد، به همین دلیل، دولت باید خود را هم برای برقراری صلح و از سویی برای دفاع از مردم آماده بسازد.

آقای محقق در بخشی دیگر از صحبت‌های خود گفت که هرچند مخالف زیاد اداره‌ی موقت نیست؛ اما با توجه به این که ما تجربه‌ی حکومت موقت را داشته‌ایم، نباید هر روز آن را تکرار کنیم. «نشود که هر روز هر چیز را از سر بگیریم. د جایی که سبق خود را رسانیدم، باید ادامه بدهیم.»

او تأکید کرد که قانون اساسی و ارزش‌های دو دهه‌ی گذشته باید حفظ شود و نباید قانون اساسی افغانستان به بهانه‌ی صلح از بین برود.

این در حالی است که بیش از یک ماه می‌شود که دور دوم گفت‌وگوهای صلح در قطر آغاز شده؛ اما تا هنوز نشست رسمی‌ای میان دو هیئت برگزار نشده است.گروه طالبان به جای گفت‌وگو با هیئت دولت، سفرهای منطقه‌ای و جهانی خود را آغاز کرده است و تمایل برای گفت‌وگو ندارند.

از سویی این گروه حملات‌شان را علیه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در جریان چند ماه گذشته، چندبرابر افزایش داده است.