حمدالله محب: اگر طالبان صلح می‌خواهند، باید جنگ را متوقف و به گفت‌وگو برگردند

صبح کابل
حمدالله محب: اگر طالبان صلح می‌خواهند، باید جنگ را متوقف و به گفت‌وگو برگردند

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، می‌گوید که اگر گروه طالبان صلح می‌خواهد، باید جنگ را متوقف کرده و به میز گفت‌وگوهای صلح برگردد.

آقای محب که روز شنبه (۲ حوت)، در یک نشست خبری مشترک با مسئولان دفاعی-امنیتی سخن می‌زد، گفت: «دولت افغانستان به صلح متعهد است. طالبان باید اول حمله‌های تروریستی‌شان را متوقف کنند. طالبان از خانه‌های غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کنند و هر روز غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.»

به گفته‌ی او، زمانی که راه ‌حل سیاسی وجود داشته باشد، نیازی به جنگ نیست. او افزود که در حال حاضر، جنگ طالبان نامشروع است.

از سویی هم، احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی، در این نشست گفت که اگر طالبان صلح را نپذیرند، سرکوب خواهند شد.

او افزود که در حال حاضر، شمار زیادی از گروه‌های تروریستی در ساحه‌ی زیر کنترل طالبان فعالیت می‌کنند و به طالبان آموزش نظامی می‌دهند.

آقای سراج افزود: «کشورهای خارجی، جنگ افغانستان را بسیار پیچیده کرده اند. ما به کشورهای منطقه هم گفتیم که جنگ در افغانستان باقی نمی‌ماند، دامن کشورهای دیگر را هم می‌گیرد.»

هم‌چنان، عبدالصبور قانع، معین ارشد امنیتی وزارت داخله، در این نشست گفت که حالت دفاع فعال، به معنای این نیست که نیروهای دولتی هیچ اقدامی در برابر طالبان نکنند.

او افزود: «دفاع فعال به معنای توقف عملیات در برابر حملات طالبان نیست. به نیروهای ما هدایت داده شده که در جاهایی که طالبان تحرک دارند، به خاطر سرکوب‌شان آمادگی بگیرند.»

شاه‌محمود میاخیل، معاون نخست وزارت دفاع نیز، در این نشست گفت که کشورهای جهان به این باور است که طالبان متعهد به صلح نیستند. به گفته‌ی او، نیروهای امنیتی و دفاعی برای جنگ و صلح در فصل بهار آمادگی کامل دارند.