واکنش محقق به رویدادهای اخیر در بهسود؛ «حکومت در استعمال قوه عجله نکند»

صبح کابل
واکنش محقق به رویدادهای اخیر در بهسود؛ «حکومت در استعمال قوه عجله نکند»

محمدمحقق، مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور امنیتی و سیاسی در واکنش به رویدادهای اخیر در ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک از حکومت خواسته که در استعمال قوه عجله نکند.

آقای محقق، پس از چاشت روز شنبه (۳۰ حوت)، در پیامی به مناسبت سال نو خورشیدی، گفته است: «ضمن ابراز تأثر عميق از حوادثى كه در هفته‌هاى اخير در بهسود رخ داد كه از دو طرف تلفات سختى به‌جاى گذاشت، از حكومت و مقامات ذی‌ربط مي‌خواهم كه در استعمال قوه عجله نشود.»

او همچنان از حکومت خواسته است که در ایام سال نو و روزهای «خوشی مردم»، تلاش شود که قضیه به گونه‌ی مسالمت‌آمیزی حل شده تا از رسیدن تلفات به غیرنظامیان جلوگیری شود.

محمدمحقق در ادامه ابراز امیدواری کرده که طالبان دست از سلاح بردارند و برای هم‌زیستی دینی و وطنی فکر کنند.

این در حالی است که سه‌روز پیش، یک چرخ‌بالMI-17  لوای ۷۷۷ قوای هوایی، در ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک سقوط کرد. وزارت دفاع گفته است که در این رویداد، ۴ عمله چرخ‌بال و ۵ سرباز امنیتی کشته شده‌اند.

با این حال، فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع، روز شنبه (۳۰ حوت)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که بررسی‌های این وزارت،  نشان می‌دهد که چرخ‌بال قوای هوایی توسط افراد وابسته به علی‌پور در ولسوالی بهسود هدف قرار گرفته و سقوط کرده است.

آقای امان گفته است: «وزارت دفاع به هر قیمت انتقام خون شهدای این حادثه تروریستی را می‌گیرد و عاملان آن به کیفر خواهد رساند.»

نزدیکان علی‌پور نیز تأیید کرده‌اند که چرخ‌بال نیروهای دولتی از سوی آن‌ها سقوط داده شده؛ زیرا این نیروها بر مواضع شان حمله کرده بودند.

با این همه، رییس‌جمهور غنی در تماس تلفنی با خانواده‌های کشته‌شدگان نیروهای امنیتی در بهسود،  به آن‌ها اطمینان داده است که انتقام خون شان گرفته می‌شود؛ زیرا این جنایت قابل بخشش نیست و بی‌پاسخ نخواهد ماند.