وزارت داخله: اقدام‌های عملی برای جلوگیری از جذب افراد زیر سن در صفوف پولیس صورت گرفته است

صبح کابل
وزارت داخله: اقدام‌های عملی برای جلوگیری از جذب افراد زیر سن در صفوف پولیس صورت گرفته است

وزارت داخله، اعلام کرده است که اقدام‌های عملی‌ای در راستای جلوگیری از جلب و جذب افراد زیر ۱۸ سال در صفوف نیروهای پولیس صورت گرفته است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۸ سرطان)، از سوی وزارت داخله منتشر شده، آمده است که به منظور جلوگیری از استخدام افراد زیر سن در صفوف نیروهای پولیس، اداره‌ای زیر نام «ریاست امنیت داخلی» ایجاد شده است.

بر اساس اعلامیه، ریاست امنیت داخلی، از مبارزه با فساد، طرز رفتار و سلوک پولیس و جلوگیری از استخدام افراد زیر سن در صفوف پولیس، به گونه‌ی جدی نظارت کرده و بر اساس قانون، در این زمینه‌ها، اقدام می‌کند.

وزارت داخله گفته است که به منظور شناسایی هویت و مشخصات نیروهای پولیس، سیستم «اپس» ایجاد شده که یکی از اهداف این سیستم، جلوگیری از جلب و جذب افراد زیر سن ۱۸سال در صفوف پولیس است.

در اعلامیه آمده است که تا کنون، مشخصات ۸۰ درصد نیروهای پولیس در این سیستم ثبت شده است.

این در حالی است که چند روز پیش، وزارت خارجه‌ی امریکا با نشر گزارشی، ادعا کرده بود که سوء استفاده از کودکان و بچه‌بازی، در صفوف نیروهای امنیتی افغان وجود دارد.

در گزارش آمده بود: «گزارش‌های مداوم درباره بچه‌بازی توسط نیروهای ارتش، پولیس و مسؤولان پولیس محلی وجود دارد، اما هرگز افسران به خاطر بچه بازی در افغانستان مورد پیگرد قرار نگرفته‌اند.»

در گزارش، آمده است که وزارت‌های داخله و دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان، همواره انکار کرده اند که از بچه‌ها استفاده کرده و یا آنان را به عنوان سرباز استخدام کرده باشند.