رهبر جنوب آسیا و شرق دور گروه داعش در افغانستان بازداشت شد

صبح کابل
رهبر جنوب آسیا و شرق دور گروه داعش در افغانستان بازداشت شد

نیروهای ویژه‌ی امنیت ملی و پولیس، با راه‌اندازی عملیات مشترکی، ضیاؤالحق مشهور به شیخ ابوعمرالخراسانی، رهبر جنوب آسیا و شرق دور گروه تروریستی داعش را بازداشت کرده اند.

در خبرنامه‌ی مشترکی که پس از چاشت روز دوشنبه (۲۲ ثور)، از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و وزارت داخله به نشر رسیده، آمده است که این عملیات، بر اساس اعتراف‌ چهار مسؤول ارشد داعش که پیش از این بازداشت شده بودند، راه‌اندازی شده است.

در اعلامیه آمده است که در نتیجه‌ی این عملیات، صهیب، مسؤول روابط عامه و ابوعلی، مسؤول استخبارات داعش شاخه‌ی جنوب آسیا نیز بازداشت شده اند.

این در حالی است که ریاست عمومی امنیت ملی، در شانزدهم حمل اعلام کرده بود که عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان داعش، همراه با ۱۹ عضو دیگر این گروه بازداشت شده ‌اند.

اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی روستای اورکزی اجنسی ایالت خیرپشتون‌خواه در پاکستان است و پس از کشته‌شدن ابوسعید باجوری، رهبر پیشین داعش در افغانستان، به عنوان والی‌نام‌نهاد خراسان این گروه در افغانستان فعالیت داشت.

پس از آن، ریاست عمومی امنیت ملی، چندین بار از بازداشت مسؤولان ارشد گروه تروریستی داعش در افغانستان خبر داد.

گروه داعش، سال گذشته به شدت از سوی نیروهای امنیتی و نیروهای حمایت قاطع در شرق افغانستان، سرکوب شد. مرکز فرماندهی این گروه، ولایت شرقی ننگرهار و به ویژه ولسوالی اچین بود. حکومت افغانستان، بارها حملات گسترده‌ای را در این ولایت برای نابودی گروه داعش راه‌اندازی کرده بود.

هرچند گفته می‌شود که گروه داعش در حد نابودی در افغانستان تضعیف شده است؛ اما هنوز هم این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان، حضور و فعالیت دارد.

به نظر می‌رسد که با بازداشت رهبر و اعضای کلیدی این گروه، داعش در افغانستان پس از این دچار مشکلات گسترده‌تر شود.