وزارت صحت عامه: مقابله در برابر شیوع ویروس کرونا از کنترل خارج شده است

صبح کابل
وزارت صحت عامه: مقابله در برابر شیوع ویروس کرونا از کنترل خارج شده است

هم‌زمان با شدت موج سوم کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه، اعلام کرده که مقابله در برابر شیوع این ویروس، از کنترل خارج شده و تنها با اقدامات این وزارت، ویروس کرونا مهار‌پذیر نیست.

در خبرنامه‌ای که شام امروز جمعه-۱۸ سرطان-، از سوی این وزارت به نشر رسیده، آمده است: محدودیت‌هایی که پیش از این وضع شده، برای دو هفته‌ی دیگر تمدید می‌شود.

بر اساس این خبرنامه، همه‌ی تالارها و صالن‌های عروسی و نشست‌ها که پیش از این برای دو هفته تعطیل شده بود، برای دوهفته دیگر تا اول اسد، تمدید شده است.

وزارت صحت عامه، گفته است: « همه‌ی ادارات دولتی و غیر دولتی که مراجعین زیاد دارند به نحو ممکن، ازدحام را طوری مدیریت کنند که فاصله بین افراد کمتر از یک‌ونیم متر نباشد.»

این وزارت از شهرداری‌های کابل و ولایت‌ها خواسته است که محل‌های مزدحم در شهر را شناسایی و با تطبیق راه‌کار مشخص ازدحام را کنترل و فاصله‌ی اجتماعی را تنظیم کنند.

در این خبرنامه هم‌چنان آمده است که نشست‌های غیرضروری در همه‌ی نهادهای دولتی و غیر دولتی متوقف شود.

وزارت صحت، از ملاامامان مساجد نیز خواسته است که هنگام ادای نماز، فاصله‌ی حداقل یک‌ونیم متر را رعایت کرده و تا حد امکان نمازهای جماعت را در فضای آزاد برگزار کنند. در خبرنامه آمده است: « به منظور پیش‌گیری از شیوع کرونا در محیط‌های محدود زندان‌ها الی اطلاع بعدی ملاقات با زندانیان معطل ساخته شود.»

بر بنیاد این خبرنامه، کارمندان دولتی‌ای که بالاتر از ۵۵ سال باشند و افزون بر آن، از امراض شکر، قلبی و سرطان رنج می‌رنج می‌برند، باید از خانه کارهای شان را پیش‌ ببرند.

بر اساس  فیصله وزارت صحت، حوض‌های آب‌بازی، حمام‌های عمومی، سوناها، کلب‌های ورزشی برای دو هفته‌ی مسدود شود.

هم‌چنان برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی‌های عمومی در فضاهای بسته نیز به حالت تعلیق درآید.

این در حالی است که پیش از این وزارت صحت عامه، اعلام کرده بود که مکاتب، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تا چهارم عید هم‌چنان تعطیل است.