وزارت صحت: برای مبارزه با ویروس کرونا، ۲۳۶ میلیون افغانی به ولایت‌ها فرستاده شده است

صبح کابل
وزارت صحت: برای مبارزه با ویروس کرونا، ۲۳۶ میلیون افغانی به ولایت‌ها فرستاده شده است

وزارت صحت، اعلام کرده است که به منظور مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، تا کنون ۲۳۶ میلیون افغانی به ولایت‌ها فرستاده شده است.

حفیظ الله سعادت، رییس مالی و اداری وزارت صحت، روز پنج‌شنبه (۱۴ حمل) در یک نشست خبری، گفت که پول کافی برای تهیه‌ی نیازمندی‌های فوری شفاخانه‌ها در ولایت‌ها وجود دارد و مسؤولان صحت عامه می‌توانند از آن مصرف کنند.

او افزود: «تا حالا مبلغ ۲۸٫۸ میلیون افغانی به هرات، ۲۶ میلیون به بلخ، ۱۸ میلیون به نمیروز، ۱۴٫۶ میلیون به فراه، ۱۱ میلیون به ننگرهار و ۱۰ میلیون به کندهار فرستاده شده و هم‌چنان به هر کدام از ولایات لغمان، پکتیا، کنر، بدخشان مبلغ پنج میلیون و به هر کدام از ولایات پنجشیر، بغلان، پکتیکا، نورستان و تخار، مبلغ چهار میلیون افغانی فرستاده شده است.»

آقای سعادت، گفت که برای تهیه‌ی نیازمندی‌های بزرگ ولایت‌ها به ویژه تجهیزات طبی، بودجه‌ی ۸ میلیون دالری مصرف شده و این تجهیزات، به زودی به ولایت‌ها منتقل خواهد شد.

او تأکید کرد که وزارت صحت، برای مبارزه با ویروس کرونا، با هیچ گونه مشکل مالی مواجه نیست و حکومت متعهد است تا در صورت نیاز، بودجه‌ی بیشتر در اختیار این وزارت قرار دهد.

آقای سعادت، به انتقادها از عدم ارسال پول به ریاست صحت عامه‌ی ولایت هرات اشاره کرد و گفت: «از مجموع ۲۸٫۸ میلیون افغانی پولی که به ولایت هرات فرستاده شده، تا کنون تنها سه میلیون آن مصرف شده است.»

بر اساس دستور محمداشرف غنی، تاکنون ۱۵ میلیون دالر پول نقد برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار وزارت صحت قرار گرفته و هم‌چنان، ۱۰ میلیون دالر دیگر نیز در صورت نیاز، به این وزارت سپرده خواهد شد.

هم‌چنان تا کنون، ایالات متحده‌ی امریکا حدود ۱۵٫۵ میلیون دالر و بانک جهانی نیز مبلغ ۱۰۰ میلیون دالر را برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، به دولت این کشور کمک کرده‌اند. از سویی هم، شماری از کشورهای دیگر نیز وعده داده‌اند تا در راستای مبارزه با ویروس کرونا، با دولت افغانستان همکاری کنند.

این در حالی است که تا کنون، ۲۳۰ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده است.