احمدجواد عثمانی: برنامه‌های مؤثری در راستای مبارزه با کرونا روی دست گرفته می‌شود

صبح کابل
احمدجواد عثمانی: برنامه‌های مؤثری در راستای مبارزه با کرونا روی دست گرفته می‌شود

احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت، تأکید می‌کند که به زودی، برنامه‌های مؤثری در راستای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، روی دست گرفته خواهد شد.

آقای عثمانی، روز پنج‌شنبه (۱۵ جوزا)، طی مراسمی، به گونه‌ی رسمی کارش را به عنوان سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت آغاز و برنامه‌های خود را در راستای مبارزه با ویروس کرونا، اصلاحات در نظام شفاخانه‌ها و اصلاحات در ارائه‌ی خدمات صحی، تشریح کرد.

به گفته‌ی او، شماری از افراد مبتلا به ویروس کرونا، از وضعیت نابسامان در شفاخانه‌ها، به سطوح آمده و مجبور شدند تا در خانه‌ خودشان را درمان کنند که این موضوع، «دردآور» است.

آقای عثمانی، افزود: «از این به بعد، تمام فعالیت‌ها و کارهایی که در بخش کرونا صورت گرفته، منسجم شده و طرح‌های مؤثرتری در این راستا تهیه خواهد شد. ظرفیت و مدیریت تشخیص ویروس کرونا افزایش می‌یابد. مراکز قرنتین یا تجریدگاه، باید به مکان‌هایی مبدل شود که مردم با اطمینان کامل بیایند و خود را قرنتین کنند تا از گسترش ویروس جلوگیری شود.»

او تأکید کرد که از این به بعد، برای افراد مبتلا به ویروس کرونا باید خدمات معیاری ارائه شود تا هم جان‌شان نجات یابد و هم رضایت مردم نسبت به سیستم صحی بیشتر شود.

از سویی هم، فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین صحت، در این مراسم، از دست‌آوردهای خود یاد کرد و گفت که در دوره‌ی کاری او، بیش از ۴۰۰ مرکز صحی ایجاد، شفاخانه‌هایی که چندین سال خالی بود، فعال و اقدامات مؤثری در راستای بهبود سیستم صحی انجام شده است.

او تأکید کرد که افغانستان، در حال حاضر، با مشکلات بزرگی مواجه است و کارمندان صحی باید سخت کار کنند؛ زیرا چشم امید مردم، به آن‌ها دوخته شده است.

گفتنی است که تا کنون، بیش از ۱۷ هزار مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، بیش از ۲۵۰ نفر جان باخته اند و بیش از ۱۵۰۰ نفر نیز بهبود یافته اند.