وزارت صحت: ۳۰ هزار کارمند پولیو مشغول تشخیص ویروس کرونا استند

صبح کابل
وزارت صحت: ۳۰ هزار کارمند پولیو مشغول تشخیص ویروس کرونا استند

وزارت صحت، اعلام کرده است که حدود ۳۰ هزار نفر از کارمندان مبارزه با پولیو، در حال حاضر، مشغول مبارزه با ویروس کرونا استند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت، روز دوشنبه (۱۰ حمل)، در مراسم افتتاح یک مرکز تشخیص ویروس کرونا در کابل، خاطرنشان کرد، ۳۰ هزار نفر از کارمندان داوطلبی که در راستای پیدا کردن موارد پولیو فعالیت می‌کردند، در حال حاضر مشغول پیدا کردن موارد مثبت ویروس کرونا استند.

او افزود: «در حال حاضر، پولیو از اولویت مانده و تنها ویروس کرونا در اولویت قرار دارد. کار خوبی که ما از مبارزه با پولیو داشتیم، این است که  ۳۰ هزار نفر کارمندان پولیو را برای پیدا کردن ویروس کرونا به کار انداختیم. کل این قوا، پیش از این برای پیدا کردن واقعات پولیو کار می‌کردند.»

آقای فیروز، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که تاکنون، ۱۴۵ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، چهار نفر را سربازان نیروهای خارجی مستقر در این کشور، تشکیل می‌دهد.

او علاوه کرد که تا کنون، چهار نفر از مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان جان باخته‌اند و پنج نفر دیگر نیز بهبود یافته و به خانه‌های شان منتقل شده‌اند.

آقای فیروز، از باشندگان شهرهایی که در آن محدودیت گشت‌وگذار وضع شده، خواست تا از خانه‌های شان بیرون نشوند و رهنمودهای صحی را تطبیق کنند. به گفته‌ی او، احتمال افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان وجود دارد.

وزیر صحت گفت: «هنوز هم برخی مردم به این باور است که کرونا مسلمان را نمی‌گیرد، اما این ویروس نه مسلمان می‌شناسد و نه هم کافر. این یک ویروس همه‌گیر است.»

او هم‌چنان گفت که تاکنون، هیچ پول نقدی در راستای مبارزه با ویروس کرونا، در اختیار هیچ فردی قرار نگرفته و هیچ نوع فسادی نیز صورت نگرفته است.

وزیر صحت علاوه کرد: «تا حالا ۱۵ میلیون دالر در اختیار وزارت صحت قرار گرفته و ۱۰ میلیون دالر هم در حالت ریزرف قرار دارد. تنها یک مقدار پول به مستوفیت‌ ولایت‌ها انتقال منتقل شده است. هرچند قانون‌ تدارکات منظوری پول از منبع واحد را اجازه داده، اما شخص خودم و رییسان صحت عامه می‌ترسند که مبادا کسی در آینده دامن‌گیرشان شود.»

او گفت که تلاش برای جلب کمک‌های جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا، ادامه دارد و در این زمینه تعهداتی نیز صورت گرفته است.

آقای فیروز گفت که تلاش می‌شود تا بخش ولادت شفاخانه‌ی استقلال، سر از امروز برای مادران و ویروس کرونا اختصاص یابد و در سایر ولایت‌ها نیز، چنین کارهایی صورت خواهد گرفت.