وزیر صحت به مردم: عید را در خانه‌های خود تجلیل کنید

صبح کابل
وزیر صحت به مردم: عید را در خانه‌های خود تجلیل کنید

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت تأکید می‌کند که شکستن قرنتین، رابطه‌ی مستقیم با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا دارد.

آقای فیروز که روز جمعه (۲ جوزا)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، از مردم خواست که روزهای عید را در خانه‌های خود بمانند و آن کنار فامیل خود تجلیل کنند.

او فزود: «متاسفانه امسال عید را زمانی تجلیل می‌کنیم که یک پدیده‌ی بسیار خطرناک دنیا را به زانو درآورده است، کشور ما را نیز متأثر کرده است،  به همین دلیل، تجلیل از جشن عید، امسال باید متفاوت باشد. تاز مانی که واکسن پیدا شود، یگانه وسیله، مراعات دستورالعمل‌های صحی است.»

وزیر صحت، گفت که مردم باید به دستورالعمل‌های صحی عمل کنند؛ اما تأکید کرد که قرنتین به شکل دوام‌دار در افغانستان ناممکن است و به همین دلیل، در هماهنگی با حکومت، طرح رفع تدریجی محدودیت‌های گشت‌وگذار تصویب شده است.

این درحالی است که روز گذشته جلسه‌ی فوق‌العاده‌ی کابینه با حضور رییس‌جمهور غنی، برگزار شد و طرح رفع تدریجی محدودیت در فعالیت‌ اصناف، دکانداران و تنظیم گشت‌وگذار وسایط براساس تقسیم اوقات معین تصویب شد.

بر بنیاد این طرح، اوقات فعالیت دکان‌ها، سرای‌ها، اصناف، زرگری‌ها، صرافان و مندوی‌ها، با رعایت جدی ره‌نمودهای صحی وزارت صحت، تنظیم شده و هم‌چنان زمان گشت‌وگذار وسایط ترانسپورتی با تفکیک وسایطی که گشت‌وگذار آن الزامی است، نیز تنظیم شده است.

گفتنی است که تا کنون ۹۲۱۶ نفر در سراسر افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این میان، ۲۰۵ نفر جان باخته و ۹۹۳ نفر نیز بهبود یافته اند.