وزارت صحت به مردم: اگر کرونا را جدی نگیرید، راهی قبرستان خواهید شد

صبح کابل
وزارت صحت به مردم: اگر کرونا را جدی نگیرید، راهی قبرستان خواهید شد

مسؤولان وزارت صحت، تأکید می‌کنند که عدم رعایت محدودیت گشت‌وگذار از سوی مردم، پیامدهای ناگواری داشته و سبب خلق فاجعه‌ی بزرگی در روزهای آینده خواهد شد.

وحید مجروح، معاون وزارت صحت، روز پنج‌شنبه (۱ جوزا)، در یک نشست خبری گفت که در جریان روزهای اخیر، مردم به گونه‌ی خودسرانه محدودیت گشت‌وگذار را رعایت نکرده و برای خرید میوه‌ی خشک صف کشیده‌اند.

او افزود: «مردم می‌گویند که فقر سبب بیرون شدن آن‌ها از خانه شده، اما این طور نیست. چیزی که ما مشاهده می‌کنیم، مردم بیشتر در فروشگاه‌های میوه‌ی خشک صف کشیده‌اند و برای عید قطر تدارک می‌بینند.»

آقای مجروح، تأکید کرد که در حال حاضر، ظرفیت شفاخانه‌های کابل، به ویژه بخش «آی‌سی‌یو»ی آن‌ها، تکمیل شده و تلاش‌ها برای ایجاد شفاخانه‌های جدید جریان دارد.

او گفت: «بیشتر شفاخانه‌ها پر شده و دیگر جای برای بیماران نداریم، مرگ‌ومیر افزایش یافته و مجبوریم شفاخانه‌ی جدید ایجاد کنیم، اتاق‌های آی‌سی‌یو پر از بیمار است. در شفاخانه‌ی افغان-جاپان و محمدعلی جناح، هیچ جای خالی در بخش عاجل نداشتیم. اگر بی‌اعتنایی مردم به محدودیت گشت‌وگذار ادامه یابد، جاده‌ها را جنازه خواهد گرفت.»

معاون وزارت صحت، گفت که مردم باید روزهای عید را در کنار خانواده‌های شان تجلیل کنند، نه در بیرون؛ در غیر آن، خودشان سبب خواهند شد تا عید برای شان به یک غم بزرگ تبدیل شود.

او، خطاب به مردم گفت: «اگر در خانه نمانید، به شفاخانه منتقل خواهید شد، اگر کرونا را جدی نگیرید، او شما را جدی گرفته و به سمت قبرستان روان‌تان می‌کند. در روزهای عید، نیروهای امنیتی موظف اند تا جلو رفت‌وآمد را بگیرند.»

این در حالی است که در جریان یک شبانه‌روز گذشته، بیشترین موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است. از میان ۵۳۱ مورد مثبت ویروس کرونا که در جریان ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان ثبت شده، تنها ۲۷۴ مورد آن، در کابل شناسایی شده است.

از سویی هم، تا کنون ۱۹۳ نفر در اثر مبتلا شده به ویروس کرونا، در افغانستان جان باخته اند و ۹۳۸ نفر دیگر نیز بهبود یافته اند.