وحید مجروح: از بیماران به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده نخواهد شد

صبح کابل
وحید مجروح: از بیماران به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده نخواهد شد

وحید مجروح، معاون وزارت صحت، تأکید می‌کند که داروی خودساخته‌ی حکیم الکوزی، مورد آزمایش قرار گرفته و مشخص شده که در ترکیب آن، مواد مخدر شامل است.

آقای مجروح، روز چهارشنبه (۱۴ جوزا)، در یک نشست خبری گفت، نتایجی که از آزمایشگاه‌ها به دست آمده، نشان می‌دهد که در ترکیب داروی خودساخته‌ی حکیم الکوزی، تریاک، مورفین و … شامل است.

او افزود: «مردم می‌گویند که چرا از داروی حکیم الکوزی برای درمان بیماران شفاخانه‌ی افغان-جاپان استفاده نمی‌شود، آیا بیمارانی که در افغان-جاپان استند، محکومان جنگی اند؟ آیا به مرگ محکوم اند؟ و یا موش آزمایشگاهی استند؟ یافته‌های دقیق ما، نشان می‌دهد که در ترکیب این دارو، چند قلم مواد مخدر به شمول تریاک و مورفین و غیره شامل است.»

به گفته‌ی آقای مجروح، وزارت صحت، از هر ابتکاری حمایت می‌کند، اما اجازه نمی‌دهد که از فرد بیمار به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده شود.

در جریان چند روز گذشته، فردی به نام حکیم الکوزی، مدعی شده که واکسن کرونا را کشف کرده است. آقای الکوزی، در مرکز درمانی سبحان در کابل، اقدام به عرضه‌ی دارو برای مردم کرده و در جریان چند روز گذشته، هزاران مشتری نیز داشته است.

هرچند وزارت صحت و شورای طبی افغانستان چند روز پیش فعالیت مرکز صحی سبحان را متوقف کردند، اما با آن هم، به دنبال اعتراض مردم، این مرکز دوباره فعال شد.

وزارت صحت، پیش از این از مردم خواسته بود تا دنبال داروی خودساخته‌ی حکیم الکوزی که زیر نام واکسن ویروس کرونا عرضه می‌کند، نرفته و تنها سفارش‌های صحی را رعایت کنند.

در همین حال، معاون وزارت صحت، می‌گوید که تا دو هفته‌ی دیگر، ۱۰ پایه ماشین «پی‌سی‌ار» با تمام تجهیزات آن، به افغانستان می‌رسد و زمینه‌ی آزمایش ویروس کرونا در ۱۰ ولایت دیگر فراهم خواهد شد.

آقای مجروح، هم‌چنان گفت که در حال حاضر، ۳۵۰۰ بستر برای افراد مبتلا به ویروس کرونا آماده است و ۲۷ هزار بستر دیگر نیز در سطح ولسوالی‌ها به زودی آماده خواهد شد.

او، وضعیت جاری ناشی از ویروس کرونا را نگران‌کننده خواند و از مردم خواست تا در خانه‌های شان بمانند و دستورات صحی را رعایت کنند.

گفتنی است که تا کنون، ۱۷۲۶۷ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۲۴۹ نفر جان باخته اند و ۱۵۲۲ نفر نیز بهبود یافته اند.