محمداشرف غنی برنده‌ی نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات اعلام شد

صبح کابل
محمداشرف غنی برنده‌ی نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات اعلام شد

کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام کرد که محمداشرف غنی، رهبر دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز، توانسته است تا ۵۰٫۶۴ درصد آرا را از آن خود کند.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، روز یک‌شنبه (۱ جدی)، در یک نشست خبری، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

او گفت: «محمد اشرف غنی با به دست آوردن ۹۲۳۸۶۸ رأی، ۵۰٫۶۴ درصد آرا را از آن خود کرده و به همین ترتیب، عبدالله عبدالله با ۷۲۰۰۹۹ رأی ۳۹٫۵۲ درصد، گلبدین حکمتیار با ۷۰۲۴۳ رأی ۳٫۸۵، رحمت‌الله نبیل با ۳۳۹۲۱ رأی ۱٫۸۶، فرامرز تمنا با ۱۸۰۶۶ رأی ۰٫۹۹، سیدنورالله جلیلی با ۱۵۵۲۶ رأی ۰٫۸۵، لطیف پدرام با ۱۲۶۰۸ رأی ۰٫۱۹، عنایت‌الله حفیظ با ۱۱۳۷۴ رأی ۰٫۶۲، حکیم تورسن با ۶۵۰۴ رأی ۰٫۳۶، احمدولی مسعود با ۳۹۴۲ رأی ۰٫۲۲، محمدشهاب حکیمی با ۳۳۲۴ رأی ۰٫۱۸، غلام فاروق نجرابی با ۱۶۰۶ رأی ۰٫۰۹ و نورالرحمان لیوال با به دست آوردن ۸۶۵ رأی ۰٫۰۵ درصد آرا را، از آن خود کرده اند.»

بانو نورستانی، گفت که بر اساس آخرین آماری که پس از تکمیل شدن روند بازشماری و تفتیش آرا به دست آمده است ۱۸۲۴۴۰۱  نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان شرکت کرده بودند که ۳۱ درصد رأی دهندگان را، زنان تشکیل می‌دهد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات، تأکید کرد که نامزدان معترض، می‌توانند که تا سه روز آینده، اعتراض و شکایت خود را در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، به ثبت برسانند.

با این حال، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، تأکید می‌کند که ٣٠٠ هزار رأى تقلبى نيز از دور خارج نشده و نتیجه‌ی ابتدایی قابل پذيرش نيست.