صدای منسوب به ملا هبت‌الله: افغانستان حالا یک کشور مستقل است و به اراده‌ی دیگران کار نمی‌کند

صبح کابل
صدای منسوب به ملا هبت‌الله: افغانستان حالا یک کشور مستقل است و به اراده‌ی دیگران کار نمی‌کند

در دومین روز نشست علمای طالبان، صدای منسوب به ملا هبت‌الله، رهبر این گروه از سوی تلویزیون ملی طالبان نشر شده است. سخن‌گویان طالبان، اعلام کردند که رهبر این گروه در نشست علما سخنرانی کرده است.

ملا هبت‌الله در این نشست، تأکید کرد که افغانستان اکنون یک کشور آزاد و مستقل است و به اراده‌ی کشورهای خارجی کار نمی‌کند. به گفته‌ی او، برای پذیرفتن سفارش خارجی‌ها حتا یک قدم پیش نمی‌گذارد.

رهبر طالبان، تأکید کرده است: «اگر در یک نظام خواهشات مطرح شد، امنیت از بین می‌رود. در نظام گذشته خواهشات در جایگاه پیش از اصول قرار داشت و امنیت نبود. اکنون که خواهشات نیست امنیت است؛ اگر خواهشات مطرح شود، امنیت از بین می‌رود.»

ملا هبت‌الله در این نشست، گفت که شریعت اسلامی ضامن حفاظت از تمامی ارزش‌ها است؛ زیرا اگر شریعت حاکم باشد، امنیت، ‌آزادی و نظام اسلامی دوام خواهد کرد.

او هم‌چنان از عفو عمومی نیز، یاد کرد و گفت: «عفو عمومی بیان‌گر آن است که قتل هیچ یک از افغان‌ها هدف ما نبوده‌است.»

هر چند طالبان، ادعا کرده‌اند که صدای نشرشده از رهبر این گروه است؛ اما هیچ تصویری و ویدیویی از جریان نشست علما بیرون داده نشده که تأیید کند این صدای از ملا هبت‌الله است.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های بسیار موثق، رهبر گروه طالبان سال‌ها پیش درگذشته است.

اخیرا، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی یک ویدیویی را نشر کرده که گفته است که طالبان تلاش می‌کنند فردی به نام ملا حمدالله را به جای ملا هبت‌الله جا بزنند.

آقای نبیل، گفته است که طالبان این شخص را در نشست علما به عنوان رهبر این گروه معرفی کنند.