نادر نادری: طالبان در پنجشیر و اندراب مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

صبح کابل
نادر نادری: طالبان در پنجشیر و اندراب مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

نادر نادری، رییس پیشین کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، می‌گوید که طالبان در ولایت پنجشیر و اندراب بغلان دست به کشتار غیرنظامیان زده و جنایت جنگی را مرتکب شده‌اند.

آقای نادری ناوقت روز گذشته -چهارشنبه، ۲۱ثور-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که تصاویر تکان‌دهنده‌ی نشرشده از سوی اعمال طالبان از پنجشیر و اندراب، مدارک مستندی از جنایات جنگی و جرایم علیه بشریت توسط نیروهای این گروه است.

او افزوده است: «این جنایات نابخشودنی هستند. رسیدگی به این جرایم از صلاحیت‌های دادگاه جنایی بین‌المللی است و نیاز به اقدامات عاجل این نهاد دارد.»

این در حالی است که اخیر تصاویر و ویدیوهایی زیادی از پنجشیر و اندراب نشر شده که طالبان غیرنظامیان را به گلوله‌ بسته‌اند. تنها در دره‌ی عبدالله‌خیل پنجشیر ده غیرنظامی به شمول یک زن و چندین کودک تیرباران شده‌اند.

در دره‌ی قاسان بغلان نیز طالبان شش غیرنظامی را به گونه فجیع تیرباران کرده‌اند. هم‌چنان در ورسج تخار چندین غیرنظامی تیرباران شده‌اند.

طالبان این غیرنظامیان را به اتهام با جبهه‌ی مقاومت ملی کشتند. کشتار غیرنظامیان در ولایت‌های پنجشیر، بغلان و تخار، واکنش‌های تند جهانی را به همراه داشته است.