واکنش طالبان به تصمیم بایدن؛ دزدی پول‌های افغانستان، پایین‌ترین سطح افتادگی اخلاقی یک کشور است

صبح کابل
واکنش طالبان به تصمیم بایدن؛ دزدی پول‌های افغانستان، پایین‌ترین سطح افتادگی اخلاقی یک کشور است

طالبان به گزارش‌ها در مورد تصمیم جو بایدن، مبنی بر اختصاص‌دادن ۳٫۵ میلیارد دالر برای پرداخت غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر، واکنش داده است.

به تازگی رسانه‌های خارجی، گزارش داده اند که جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، می‌خواهد ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی بانک مرکزی افغانستان را برای کمک‌های بشردوستانه در افغانستان و غرامت به قربانیان حملات سپتمبر منتقل کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع آگاه، گزارش داده که انتظار می‌رود بایدن روز جمعه -۲۲ دلو-، فرمان اجرایی برای تقسیم ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان در ایالات متحده برایکمک‌های بشردوستانه در افغانستان و پرداخت غرامت قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر  صادر کند.

قرار است  که از ۷ میلیارد دالر مسدودشده، ۳٫۵ میلیارد آن برای کمک به نیازهای اساسی افغانستان منتقل شود و ۳٫۵ میلیارد دیگر آن برای تأمین مالی پرونده‌های قضایی قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر استفاده شود.

در همین حال محمد نعیم وردک، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که دزدی پول‌های مسدود‌شده‌ی ملت افغانستان توسط امریکا، نشان‌دهنده‌ی پایین‌ترین سطح افتادگی انسانی و اخلاقی یک کشور و یک ملت است.

نعیم وردک، گفته است: «شکست و پیروزی در تاریخ و زندگی بشر امری عادی است؛ اما بزرگ‌ترین و شرم‌آورترین شکست، آن است که شکست نظامی و اخلاقی دست با‌هم بدهند.»

تا هنوز این فرمان به گونه‌ی رسمی اعلام نشده است.