نی: طالبان نباید به رسانه‌ها و خبرنگاران آسیب‌ بزنند

صبح کابل
نی: طالبان نباید به رسانه‌ها و خبرنگاران آسیب‌ بزنند

نی یا حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، می‌گوید که طرف‌های درگیر جنگ باید حفظ جان خبرنگاران و ساختارهای رسانه‌ای را در اولویت‌شان قرار بدهند.

در خبرنامه‌ای که روز جمعه-۸ اسد-، از سوی نی به نشر رسیده، آمده است که طالبان پس از گرفتن ولسوالی دهراوود ارزگان، وسایل رادیو «دهراوود غژ» را تاراج و تعمیر این رسانه‌ را تخریب کرده اند.

نی به نقل از احمدشاه ساحل، سخن‌گوی والی ارزگان، گفته است که طالبان دفتر این رادیو را منهدم و وسایل آن را با خود به ولایت هلمند برده‌ اند.

در خبرنامه نی، آمده است: «با آن‌که طالبان، گفته بودند که با خبرنگاران، سازمان‌های رسانه‌ای و زیرساخت‌ها کاری ندارند و در امان می‌باشند؛ اما دیده می‌شود که آن‌ها خلاف گفته‌های خود عمل کرده و افراد آن‌ها دست به تاراج و تخریب زیرساخت‌های رسانه‌ای می‌زنند.»

نی، از حکومت افغانستان خواسته است که در زمینه‌ی حفظ ساختارهای رسانه‌ای توجه کند. «ما از نهادهای بین‌المللی به‌ ویژه کسانی که در میز مذاکره حضور دارند، می‌خواهیم تا مسأله‌ی حفظ زیرساخت‌های رسانه‌ای و جان خبرنگاران را به طالبان تفهیم کنند، تا آن را مدنظر داشته باشند.»

این نهاد هم‌چنان از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که به گونه‌ی رسمی اطمینان دهند که با خبرنگاران و رسانه‌ها کاری ندارند.

این در حالی است که پیش از این نیز، طالبان در ولسوالی شیندند ولایت هرات، وسایل رادیو را با خود برده بودند و چندین رسانه‌ی چاپی و صوتی را در ولایت بغلان تخریب کردند.