نی: دولت افغانستان امنیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را تامین کند

صبح کابل
نی: دولت افغانستان امنیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را تامین کند

یک روز پس از آن که نمایندگی‌های سیاسی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، امریکا، کانادا، آسترالیا و انگلستان، با نشر اعلامیه‌ای‌ مشترک، افزایش حمله‌ها بر غیرنظامیان و نمایندگان رسانه‌ها در افغانستان را محکوم کردند، نی یا نهاد حامی رسانه‌‌ها نیز از این موقف، استقبال کرده است.

نمایندگی‌های دیپلماتیک در کابل، روز دوشنبه (۱۷ قوس)، با نشر اعلامیه‌ی مشترک، حمله بر غیرنظامیان، نمایندگان رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی را حمله بر روند فعلی صلح در افغانستان خوانده اند.

در این اعلامیه، افزون بر این که طالبان مسوول بیشترین حمله‌های تروریستی‌ خوانده شده که در آن غیرنظامیان کشته می‌شوند، تاکید شده که حمله‌های عمدی بر غیرنظامیان و نمایندگان رسانه‌ها وحشیانه است.

به نقل از این اعلامیه، نمایندگی‌های سیاسی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، امریکا، کانادا، آسترالیا و انگلستان، امیدواری نشان داده اند که همه‌ی طرف‌های درگیر در افغانستان از آزادی رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی حمایت کنند و به آن احترام بگذارند.

در همین حال، در خبرنامه‌ای که روز سه‌شنبه (۱۸ قوس)، از سوی نی به نشر رسیده، از دولت افغانستان خواسته شده که زمینه‌ی تامین امنیت جانی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را فراهم کند.

نی هم‌چنان از هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان خواسته که حمله‌های شان بر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را متوقف کرده و به ارزش‌های حقوق‌بشری احترام بگذارند.

این نهاد، تاکید کرده است که دولت افغانستان باید پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده و عاملان آن را به پنجه‌ی قانون بسپارند.

در خبرنامه آمده است که گروه‌های طالبان و داعش و تفنگ‌داران ناشناس، عاملان اصلی قتل‌های خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای استند.