نی: بسته‌شدن رسانه‌ها و بی‌کارشدن خبرنگاران نگران‌کننده است

صبح کابل
نی: بسته‌شدن رسانه‌ها و بی‌کارشدن خبرنگاران نگران‌کننده است

نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی از بسته‌شدن رسانه‌ها و بی‌کارشدن ده‌ها خبرنگار پس از آمدن طالبان در کشور ابراز نگرانی کرده است.

در خبرنامه‌ای که روز دوشنبه -۲۷ جدی-، از سوی نی به نشر رسیده، آمده است که از زمان روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان، دروازه‌ی ده‌ها رسانه‌ی مختلف در سطح کشور بسته و شمار زیادی از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای نیز بی‌کار شده اند.

نی، تأکید کرده است که بسته‌شدن رسانه‌ها و بی‌کارشدن شمار زیادی از خبرنگاران نگران‌کننده است و می‌تواند صدمه‌ی بزرگی بر پیکر آزادی بیان، دست‌رسی به اطلاعات و فعالیت رسانه‌ای در کشور وارد کند.

این نهاد از عدم مصونیت جانی خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که تهدید و لت‌وکوب خبرنگاران و حریق‌شدن یک رسانه‌، زمینه‌ی دست‌رسی شهروندان به اطلاعات را نیز محدود کرده است.

نی به گونه‌ی نمونه از لت‌وکوب ذکی قیس، مدیر مسؤول پیشین تلویزیون خاور از سوی افراد ناشناس که گفته‌ می‌شود افراد طالبان بوده، یاد کرده و گفته است که حکومت سرپرست طالبان باید عاملان این رویداد شناسایی کند.

این در حالی است که پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد پس از آمدن طالبان، حدود ۷۰ درصد رسانه‌ها از فعالیت باز مانده اند.