نامزدوزیران اطلاعات و فرهنگ و وزارت زنان از مجلس نمایندگان رای اعتماد نگرفتند

صبح کابل
نامزدوزیران اطلاعات و فرهنگ و وزارت زنان از مجلس نمایندگان رای اعتماد نگرفتند

به دنبال از سرگیری روند رای‌دهی به نامزدوزیران، مجلس نمایندگان، روز دوشنبه (۱۰ قوس)، برای ۹ نامزدوزیر صندوق گذاشت. در این رای‌گیری، از میان ۲۴۸ نماینده‌، ۲۴۴ نفر آن حضور داشتند و هر نامزدوزیر برای پیروزی، ۱۲۳ رای تایید، نیاز داشت.

در نشست روز دوشنبه، احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی، انوارالحق احدی، وزیر زراعت و مالداری، محمود کرزی، وزیر شهرسازی و اراضی، هارون چخانسوری، وزیر معادن و پترولیم، نور رحمان اخلاقی، وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان، نجیب‌الله یمین، وزیر فواید عامه و قدرت‌الله ذکی، وزیر ترانسپورت، از نمایندگان مجلس، رای اعتماد گرفتند.

در این میان اما، طاهر زهیر، نامزدوزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ، با ۷۸ رای تایید و حسینه‌ صافی، نامزدوزیر وزارت امور زنان، با گرفتن ۱۱۴ رای، نتوانستند اعتماد مجلس نمایندگان را به دست آورند و رد شدند.

با این حال، رییس مجلس نمایندگان، در پایان نشست روز دوشنبه، از رییس‌جمهور غنی خواست که دو نامزدوزیر جدید برای وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و امور زنان معرفی کند.

با این همه، قرار است پنج نامزدوزیر باقی‌مانده و رییس عمومی بانک مرکزی افغانستان، فردا برای ارایه‌ی برنامه‌های شان به مجلس فرا خوانده شوند.