انتقاد شورای مقاومت ملی؛ جهان به جای مخالفت با جنایت‌های ضد بشری طالبان به آن‌ها پول می‌فرستد

عصمت امین
انتقاد شورای مقاومت ملی؛ جهان به جای مخالفت با جنایت‌های ضد بشری طالبان به آن‌ها پول می‌فرستد

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان به تیرباران‌کردن اسیران جبهه‌ی مقاومت ملی از سوی طالبان واکنش نشان داده و آن را جنایت جنگی و خلاف موازین اسلامی و انسانی خوانده است.

در اعلامیه‌ای که چهارشنبه‌شب -۲۳ سنبله-، از سوی این شورا به نشر رسیده، آمده است که طالبان با رویکرد خشونت‌بار شان دست به انجام جنایت‌های ضد بشری زده و صدها باشنده‌ی بی‌گناه ولایت پنجشیر را تیرباران و قتل‌عام کردند.

در اعلامیه، آمده است: «توسل به خشونت، قتل‌های هدف‌مند، انجام جنایات بشری و نسل‌کشی‌های تباری از رویکرد و فرهنگ طالبان است که نه‌تنها بارها به آن مبادرت ورزیده که به آن فخر می‌ورزند.»

شورای مقاومت ملی، تأکید کرده که «گروه تروریستی» طالبان با اسیران جنگی برخورد غیر انسانی، غیر اسلامی و خلاف قوانین جنگی دارند و به هیچ اصول دینی، انسانی و اخلاقی نیز، باورمند نیستند.

در این اعلامیه، هم‌چنان آمده است: «ویدیوهای منتشرشده از جریان انجام جنایت‌های جنگی توسط طالبان در ولایت پنجشیر، مصداق عینی نسل‌کشی و انجام اعمال ضدبشری است که قلب هر انسان با احساس را به درد می‌آورد.»

با این حال، شورای مقاومت ملی نسبت به سکوت جهان در قبال جنایت‌های طالبان انتقاد کرده و گفته است که جامعه‌ی جهانی به جای مخالفت و تحریم این گروه، هفته‌وار بسته‌های پولی به آن‌ فرستاده و با آن‌ها برخورد نا متعارف دیپلوماتیک نیز دارد.

 این شورا، از جامعه‌ی جهانی خواسته است که بیش‌تر از این نباید به طالبان فرصت بدهند.

در اعلامیه، هم‌چنان از جامعه‌ی جهانی خواسته شده که طالبان را تحریم کرده و آن‌ها را به عنوان یک گروه تروریستی به رسمیت بشناسند.

این در حالی است که اخیرا طالبان ویدیویی از اسیران نیروهای مقاومت ملی نشر کرده که نشان می‌دهد افراد این گروه پس از اسیرکردن هشت تن از نیروهای مقاومت ملی، آن‌ها را تیرباران کرده‌اند.

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان در واکنش به این اقدام طالبان، گفته است که باید در مورد ادعاهای اعدام‌های غیرقانونی در پنجشیر تحقیق انجام شود.

آقای بنت شام روز چهارشنبه -۲۳ سنبله-، در برگه‌ی تویترش خواستار تحقیقات لازم و فوری در مورد ادعاهای موجود و پاسخ‌گویی عاملان آن شده است.

او افزوده است که اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد.

پیش‌تر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان- یوناما-، نیز از نقض جدی حقوق بشر در ولایت پنجشیر و دیگر ولایت‌ها به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

یوناما روز چهارشنبه، گفته است: «طرفین به شمول احترام به حقوق زندانیان، تعهدات بین‌المللی روشنی دارند. یوناما وضعیت را زیر نظر دارد و خواهان به عدالت‌کشیدن عاملان هر جنایتی است.»