موید یوسف: پاکستان کنترل چندانی بر طالبان افغانستان ندارد

صبح کابل
موید یوسف: پاکستان کنترل چندانی بر طالبان افغانستان ندارد

موید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، می‌گوید که این کشور کنترل چندانی بر طالبان افغانستان ندارند؛ زیرا افغانستان یک کشور مستقل است و حکومت آن، روش خاص خود را برای اداره‌ی امور دارد.

آقای یوسف روز پنج‎‌شنبه -۲۰ عقرب-، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی دان، گفته است که طالبان افغانستان به اندازه‌ی محمداشرف غنی مخالف پاکستان نیست.

او حتا ادعا کرده که تحریک طالبان پاکستان مورد حمایت هند و دولت پیشین افغانستان بود که اکنون این گروه حامیان خود را از دست داده است.

یوسف در این گفت‌وگو با اشاره به بحران انسانی در افغانستان، گفته است که فشارهای بین‌المللی تنها به طالبان آسیب نمی‌رساند؛ بلکه سبب می‌شود که مردم افغانستان بیش‌تر آسیب ببینند.

مشاور امنیت مل پاکستان، تأکید کرده است که جهان باید فراتر از «لفاظی‌های جامعه‌ی بین‌الملل» که افغانستان را به رسمیت می‌شناسد، به مردم این کشور کمک کند.

موید یوسف هم‌چنان گفت، هر بحرانی که در افغانستان رخ دهد، نخستین و مهم‌ترین تاثیر آن بر پاکستان خواهد بود.

این در حالی است که به دنبال سقوط حکومت پیشین، وضعیت اقتصادی به شدت در افغانستان خراب شده است، تا جایی که سازمان ملل از وقوع یک فاجعه‌ی انسانی در این کشور خراب داده است. به تازگی  برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد –WFP-، اعلام کرده که حدود سه میلیون نفر در افغانستان با قحطی و گرسنگی شدید روبه‌رو اند.