شورای امنیت ملی: گروه طالبان مسؤول بیشترین تلفات غیرنظامیان است

صبح کابل
شورای امنیت ملی: گروه طالبان مسؤول بیشترین تلفات غیرنظامیان است

شورای امنیت ملی، در واکنش به گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، تأکید کرده است که براساس یافته‌ها و شواهد، هراس‌افگنان طالب، مسؤول بیشترین تلفات غیرنظامیان اند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۶ اسد)، از سوی شورای امنیت ملی منتشر شده، آمده است که یافته‌ها و شواهد حکومت افغانستان از ساحات نشان می‌دهد، که هراس‌افگنان طالب، یا مستقیم عامل تلفات غیرنظامیان اند و یا هم برای سایر گروه‌های تروریستی زمینه‌سازی می‌کنند تا حملاتی را بالای غیرنظامیان انجام دهند.

بر اساس اعلامیه، دولت افغانستان متعهد است تا با دفتر یوناما، به گونه‌ی مشترک کار کرده و یافته‌های خود را به اشتراک بگذارد.

شورای امنیت ملی، تأکید کرده است، خشونت و حملات هراس‌افگنان طالب در برابر غیرنظامیان، پس از امضای توافق‌نامه‌ی قطر افزایش یافته است.

این شورا، از گروه طالبان خواسته تا آتش‌بس دائمی و سراسری را پذیرفته و گفت‌وگوهای مستقیم صلح را هر چه زودتر آغاز کند.

این در حالی است که یوناما به تازگی، گزارش داده است که در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲۸۲ غیرنظامی در افغانستان جان باخته اند و ۲۱۷۶ نفر دیگر، زخمی شده اند.

بر اساس این گزارش، هراس‌افگنان طالب، مسؤول ۴۳ درصد تلفات غیرنظامیان و نیروهای دولتی نیز، مسؤول ۲۳ درصد آن بوده اند.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، از طرف‌های درگیر خواسته است تا در مورد حوادث وحشتناک و آسیب‌هایی که آن‌ها به مردم افغانستان وارد می‌کنند، تأمل کرده تا برای توقف کشتار، تصمیم قاطع بگیرند و به میز مذاکره حاضر شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x