امنیت ملی فعالان مدنی را به کمیسیون حقوق بشر تحویل می‌دهد

صبح کابل
امنیت ملی فعالان مدنی را به کمیسیون حقوق بشر تحویل می‌دهد

ریاست عمومی امنیت ملی، دو فعال مدنی‌ای که از سوءاستفاده‌ی جنسی در مکتب‌های ولایت لوگر پرده برداشتند را به کمیسیون مستقل حقوق بشر تحویل می‌دهد.

شکرالله مشکور، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که قرار است این دو نفر، امروز (چهارشنبه، ۶ قوس) به این کمیسیون تحویل داده شوند.

او افزود که کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر، به خاطر تسلیم‌گیری این دو فعال مدنی، به سوی ریاست عمومی امنیت ملی رفته اند.

ریاست‌عمومی امنیت ملی، روز سه‌شنبه (۵ قوس) ادعا کرده بود که موسا محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو فعال مدنی‌ای را که از سوءاستفاده‌ی جنسی در مکتب‌های ولایت لوگر پرده برداشتند، به دلیل تهدیدات امنیتی به مکان امنی منتقل کرده است.

این نهاد افزوده بود که نشر گزارش سوءاستفاده‌ی جنسی از دانش‌آموزان پسر در مکتب‌های ولایت لوگر، سبب تشویش افکار عمومی، خطر بر هم خوردن نظم و امن عامه و مواجه شدن چندین نفر با تهدیدهای جدی امنیتی شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی گفته است که فعالان مدنی، برای پناهندگی در خارج از کشور، چنین گزارشی را تهیه کرده اند.

بازداشت این دو فعال مدنی، با واکنش تند نهادهای مدنی، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر و شهروندان افغانستان مواجه شد.

پس از آن، رییس جمهور غنی، نا وقت شب گذشته، گفت که روی‌کرد ریاست عمومی امنیت ملی در قبال بازداشت این دو فعال مدنی، نادرست بوده است. آقای غنی، گزارش‌های سوءاستفاده‌ی جنسی در مکتب‌های لوگر را نگران کننده خواند.

آقای غنی در برگه‌ی توئیتر خود نوشت: «امروز در زمان دریافت معلومات در باره‌ی این قضیه، مخالفتم را با روی‌کرد گرفته شده، اعلام و فوراً به ریاست‌عمومی امنیت ملی هدایت دادم که قضیه‌ی تأمین امنیت فعالان مدنی را به وزارت داخله محول کند».