وزارت خارجه: ادامه‌ی حمایت ناتو از افغانستان، گامی مؤثر در مبارزه با تروریزم است

صبح کابل
وزارت خارجه: ادامه‌ی حمایت ناتو از افغانستان، گامی مؤثر در مبارزه با تروریزم است

وزارت خارجه، از تأکید سازمان ناتو بر ادامه‌ی حمایت‌هایش پس از خروج از افغانستان، استقبال کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز شنبه (۱ جوزا)، از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است که آغاز فصل جدید همکاری‌ها میان افغانستان و سازمان ناتو، گامی مؤثر در راستای بلند بردن توانایی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی برای مبارزه‌ی مشترک با تروریزم و تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور و منطقه است.

بر اساس این اعلامیه، وزارت خارجه‌ی افغانستان آماده است تا در چارچوب فصل جدید همکاری‌ها با سازمان ناتو، برای مبارزه با تهدیدات مشترک تروریزم و افراط گرایی در افغانستان، منطقه، و فرامنطقه تلاش کند.

روز جمعه (۳۱ ثور)، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، در دیدار با امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، گفت که با پایان حضور نظامی در افغانستان، فصل تازه‌ای در این کشور باز می‌شود و ادامه‌ی حمایت ناتو از این کشور، در سه بخش ادامه خواهد یافت.

او افزود: «این سه بخش اصلی، عبارت است از: نخست مشاوره و پشتیبانی از ظرفیت نهادهای امنیتی افغانستان و پشتیبانی مالی دوام‌دار از نیروهای امنیتی؛ دوم، تمرکز بر نیروهای عملیات ویژه، آموزش نظامیان افغان در خارج از افغانستان و سوم، تأمین بودجه‌ی ارائه خدمات و پشتیبانی از میدان‌هوایی کابل.»

پیش از این، محمداشرف غنی، رییس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در گفت‌وگو با واشنگتن‌پست گفته بودند که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، توانایی حفاظت از خاک کشور شان را دارند؛ اما این نیروها و دولت افغانستان، به حمایت مالی کشورهای بیرونی به ویژه امریکا و ناتو نیاز دارند.

روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، در اول می آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی تکمیل شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x