دبیرکل ناتو: افغانستان به توافق صلح نزدیک شده است

محمد گوهری
دبیرکل ناتو: افغانستان به توافق صلح نزدیک شده است

دبیر کل ناتو، گفته است که افغانستان در حال حاضر، بیشتر از هر زمان دیگری به توافق صلح نزدیک شده است.

ینس استولتنبرگ، روز دوشنبه (۱۴ اسد)، در دیدار با جاکیندا آردن، نخست‌وزیر نیوزلند، گفته است که افغانستان در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به توافق صلح نزدیک شده و ناتو نیز با تمام توان، از تلاش‌های جاری به منظور برقراری صلح در این کشور حمایت می‌کند.

او تاکید کرده است که ناتو به افغانستان کمک خواهد کرد تا این کشور، دوباره تبدیل به پناهگاه امنی برای تروریستان نشود.

دبیر کل ناتو، افزوده است که با ادامه‌ی گفت‌وگوها در قطر میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، احتمال برقراری صلح واقعی در افغانستان وجود دارد.

این در حالی است که فرستاده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، تاکید کرده که هشتمین دور گفت‌وگوهای صلح در قطر، پیشرفت‌های عالی داشته است.

زلمی خلیل‌زاد، دوشنبه شب (۱۴ اسد)، در برگه‌ی تویتر خود نگاشت: «به ادامه‌ی پیشرفت‌های عالی هفته‌ی گذشته در کابل، چند روز اخیر را در دوحه با تمرکز بر روی موضوعات باقی مانده در تکمیل توافق بالقوه با طالبان، که زمينه‌ی خروج مشروط سربازان امریکایی را فراهم خواهد ساخت، صرف کرده‌ام و ما پیشرفت عالی داشته‌ايم.»

آقای خلیل‌زاد افزوده است که تیم او و نمایندگان طالبان، به بحث‌های شان در مورد جزییات تخنیکی و همچنان گام‌ها و میکانیزم‌های مورد نیاز برای تطبیق موفقیت‌آمیز توافق‌نامه‌ی چهار بخشی که از زمان انتصاب او تا کنون روی آن کار شده است، ادامه خواهند داد.

او تاکید کرده است که توافق روی این جزییات، ضروری است.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آتش بس فوری، قطع ارتباط طالبان با سایر گروه‌های تروریستی و عدم استفاده از خاک افغانستان، در برابر ایالات متحده‌ی امریکا، چهار موضوعی بود که پیش از این، زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان روی آن گفت‌وگو کرده بودند.

آقای خلیل‌زاد، در حال حاضر به منظور ايجاد اجماع بین‌المللی در حمایت از روند صلح افغانستان، به دهلی‌نو سفر کرده است.

از سویی هم، برخی منابع امریکایی گفته اند در صورتی که توافق صلح میان دو طرف به نتیجه‌ برسد، دونالد ترامپ ماه آینده به افغانستان خواهد آمد.

همچنان، چند روز قبل روزنامه‌ی واشنگتن پست، به نقل از چند مقام امریکایی گزارش داده بود که ایالات متحده و طالبان، به توافق ابتدایی دست‌یافته ‌اند و بر اساس آن، دولت امریکا در حال آمادگی برای خروج شش‌هزار سرباز امریکایی از افغانستان است.