نماینده‌ی غیرنظامی ناتو: طالبان بدانند که راهی برای بازگشت به ۲۰ سال قبل وجود ندارد

صبح کابل
نماینده‌ی غیرنظامی ناتو: طالبان بدانند که راهی برای بازگشت به ۲۰ سال قبل وجود ندارد

ستیفانو پونتیکورو، نماینده‌ی غیرنظامی ناتو در افغانستان، گفته است که گروه طالبان، باید بداند که راهی برای بازگشت به ۱۰ یا ۲۰ سال پیش، وجود ندارد.

آقای پونتیکورو، به تازگی، در مصاحبه‌ای با صدای امریکا، تأکید کرده است که افغان‌ها، باید حکومتی را ایجاد کنند که برای دو طرف، قابل قبول باشد.

او، با تأکید بر حفظ دست‌آورد‌های ۱۹ سال گذشته در افغانستان، گفته است که تمویل‌کنندگان، توافق احتمالی صلح افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهند و اگر مطابق میل‌شان بود، به حمایت از افغانستان ادامه خواهند داد.

آقای ستیفانو پونتیکورو، افزوده است: «صلحی ارزشمند خواهد بود که از دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته حفاظت کند. حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و به صورت عموم حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها، این تنها راهی خواهد بود که می‌تواند منجر به روند صلح پایدار شود. ناتو، به هیچ وجه از حکومتی حمایت نمی‌کند که به محدود ساختن آزادی رسانه‌ها اقدام کند.»

او، هم‌چنان گفته است که اگر گروه طالبان ادعای محافظت از مردم افغانستان را دارد، باید با کاهش خشونت‌ها، موافقت کند تا از این طریق، در پروسه‌ی صلح، اعتماد ایجاد شود.

گفتنی است که با گذشت بیش از دو هفته از آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی، دو طرف، هنوز هم روی طرزالعمل گفت‌وگوها، به توافق نرسیده اند. از سویی هم، با وجود درخواست کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، گروه طالبان، هنوز هم با کاهش خشونت‌ها، موافقت نکرده و به حملات خود، ادامه داده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x