خبرگزاری فرانسه: روند خروج نیروهای ناتو از افغانستان آغاز شده است

صبح کابل
خبرگزاری فرانسه: روند خروج نیروهای ناتو از افغانستان آغاز شده است

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد ناتو، گزارش داده که روند خروج نیروهای نظامی ناتو از افغانستان آغاز شده است.

این مقام ارشد ناتو روز پنج‌شنبه (۹ ثور/ ۲۹ اپریل)، به خبرگزاری فرانسه گفته است که این خروج به گونه‌ی منظم، هماهنگ و آگاهانه  انجام خواهد شد.

به گفته‌ی این مقام ناتو، خروج امن در اولویت کار ناتو است و همه اقدام‌هایی را که برای جلوگیری از آسیب‌رسیدن به نیروها در هنگام خروج کمک کند، انجام شده است.

این مقام ناتو افزوده است: «هرگونه حمله‌ی طالبان در هنگام خروج، با واکنش شدیدی روبه‌رو خواهد شد. ما قصد داریم در مدت چند ماه عقب‌نشینی خود را کامل کنیم

در همین حال، خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز روز پنج‌شنبه، به نقل از یک مقام وزارت دفاع امریکا، نوشته است که مرحله‌ی نخست خروج نیروهای امریکایی از افغانستان شروع شده است.

این مقام پنتاگون که نخواسته نامش فاش شود، گفته است که تا اکنون نزدیک به ۱۰۰ کارمند و برخی از تجهیزات از افغانستان بیرون شده است. در میان این کارمندان، افزون بر سربازان، کارمندان دولتی وابسته به پنتاگون، وزارت خارجه و پیمان‌کاران نیز وجود دارد و مرحله‌ی نخست خروج، بیشتر شامل غیر نظامیان می‌شود.

گفتنی است که ناتو در حال حاضر نزدیک به ۹۶۰۰ نیرو در افغانستان دارد و امریکا نیز ۲۵۰۰ نظامی در افغانستان دارد و بر اساس تصمیم جو بایدن و اعضای ناتو، این نیروها تا ۱۱ سپتمبر به گونه‌ی کامل افغانستان را ترک خواهند کرد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x