دبیر کل ناتو: طالبان تعهد خود را به صلح واقعی نشان بدهند

صبح کابل
دبیر کل ناتو: طالبان تعهد خود را به صلح واقعی نشان بدهند

دبیر کل ناتو، تأکید می‌کند که این سازمان، از آغاز دوباره‌ی گفت‌وگوهای صلح حمایت می‌کند؛ اما این بار باید طالبان تعهد خود را به صلح واقعی نشان بدهند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز چهارشنبه (۱ عقرب) در یک نشست خبری در بروکسل، گفت: «زلمی خلیل‌زاد با اعضای ناتو مشوره کرده است. او با طالبان مذاکره می‌کند؛ اما اکنون این گفت‌وگوها شکست خورده و ما از آغاز دوباره‌ی مذاکرات پشتیبانی می‌کنیم. طالبان باید نشان بدهند که به صلح واقعی متعهد استند. از دست‌آوردهای سال‌های گذشته در افغانستان نیز باید محافظت شود.»

این در حالی است که به تازگی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، عازم اروپا، فرانسه و روسیه شده است تا در باره‌ی صلح افغانستان، با مقام‌های این کشورها گفت‌وگو کند.

همچنان، گفته می‌شود که به زودی، نشستی میان نمایندگان طالبان و شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان، در چین برگزار خواهد شد. با این حال، حکومت افغانستان همواره تأکید کرده است که مذاکرات صلح بدون رهبری افغان‌ها، نتیجه‌ی چندانی در پی نخواهد داشت.

در همین حال، دبیرکل ناتو می‌گوید که نیروهای ناتو در افغانستان کاهش یافته؛ اما تعهد این سازمان در راستای کمک به افغانستان ادامه دارد و این کشور بار دیگر به پناه‌گاه امن تروریستان بین‌المللی تبدیل نخواهد شد. او ادامه داد که ناتو با امریکا یک جا به افغانستان رفته و یک جا نیز از این کشور بیرون خواهد شد.

آقای استولتنبرگ، همچنان گفت که گروه تروریستی داعش در افغانستان حضور دارد و باید با آن به‌گونه‌ی جدی مبارزه شود.

دبیرکل ناتو، در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که همه طرف‌های انتخابات افغانستان، باید اختیار را به کمیسیون مستقل انتخابات بدهند و نتیجه‌ی آن را بپذیرند.