دبیرکل ناتو: در هرگونه توافق صلح از طالبان تضمین معتبر گرفته شود

صبح کابل
دبیرکل ناتو: در هرگونه توافق صلح از طالبان تضمین معتبر گرفته شود

دبیرکل ناتو، تأکید کرده که نیاز است تا در هرگونه توافق صلح، تضمین محکم و معتبری از گروه طالبان گرفته شود.

ینس استولتنبرگ، به تازگی در نشست پارلمانی کشورهای عضو سازمان ناتو در لندن، گفته است که گروه طالبان از خشونت دست نکشیده؛ بلکه حتا به آن شدت بخشیده است.

او علاوه کرد: «ناتو در صورت از سرگیری گفت‌وگوهای صلح، از آن استقبال می‌کند؛ اما باید در هرگونه توافق صلحی، تضمین معتبر و محکمی از گروه طالبان گرفته شود.»

دبیر کل ناتو، گفت که افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان، عدم تعهد این گروه به صلح پایدار را نشان می‌دهد و نیاز است تا طالبان از برخی شرایط و خواسته‌های خود کوتاه بیایند.

آقای استولتنبرگ، تأکید کرد که ناتو به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد و طوری با تروریزم بین‌المللی مبارزه خواهد کرد که زمینه‌ی لازم برای برقراری صلح پایدار در افغانستان فراهم شود.

او گفت که ناتو، اجازه نمی‌دهد افغانستان بار دیگر تبدیل به پناهگاه امن برای تروریستان بین‌المللی شود.

این در حالی است که چندی پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، به دنبال جان باختن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو کرد. آقای ترامپ، از زمان لغو گفت‌وگوهای صلح تا به حال، بارها بر افزایش فشارهای نظامی بر طالبان تأکید کرده است.

از سویی هم، دولت افغانستان نیز تا کنون بارها تأکید کرده که گفت‌وگوهای صلح، باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها پیش برده شود و در غیر آن، این گفت‌وگوها هیچ‌گونه پیشرفتی در پی نخواهد داشت.

با این حال، روزنامه‌ی امریکایی وال‌استریت ژورنال، چند روز پیش گزارش داده بود که ایالات متحده‌ی امریکا، در تلاش از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با طالبان است. این روزنامه، به نقل از منابعی گزارش داد که در زمان حضور زلمی خلیل‌زاد در اسلام‌آباد، او با هیأت طالبان دیدار کرده و در مورد شرایط از سرگیری مذاکرات صلح رایزنی کرده است.

روی هم رفته، تا کنون معلوم نیست که گفت‌وگوهای صلح چه زمانی دوباره از سر گرفته خواهد شد.