ناتو: از زمان سقوط کابل تا اکنون، ۱۸ هزار نفر از افغانستان خارج شده اند

صبح کابل
ناتو: از زمان سقوط کابل تا اکنون، ۱۸ هزار نفر از افغانستان خارج شده اند

یک مقام پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو، گفته است که از زمان سقوط کابل به دست طالبان تا اکنون، ۱۸ هزار نفر از فرودگاه بین‌المللی کابل به بیرون انتقال داده شده اند.

این مقام ناتو که نخواسته نامش فاش شود، روز جمعه-۲۹ اسد- به خبرگزاری رویترز، گفته است که جمعیت زیادی از شهروندان افغانستان برای بیرون شدن، تلاش ناامیدانه دارند.

در همین حال، وزارت دفاع امریکا روز پنج‌شنبه-۲۸ اسد-، گفته است است که روند تخلیه از افغانستان تسریع شده و تا اکنون هفت هزار غیر نظامی از افغانستان به بیرون انتقال داده شده اند.

هنگ تیلور، جنرال ارتش امریکا در یک نشست خبری، گفت که در یک شبانه‌روز گذشته، دوازه هواپیمایی باربری سی-۱۷ دو هزار نفر را به بیرون منتقل کرده اند.

او افزود که ارتش امریکا برای انتقال روزانه ۵ تا ۹ هزار نفر هواپیمای کافی در اختیار دارد؛ اما تعداد دقیق افرادی که از افغانستان بیرون می‌شوند، به روند بررسی و تقاضای خروج این افراد بستگی دارد.

مقام‌های پنتاگون، گفته اند که در حال حاضر، پنج هزار و ۲۰۰ نیروی امریکایی در فرودگاه کابل و اطراف آن مستقر استند و تعداد آن‌ها در روزهای اخیر افزایش یافته است.

جان کربی، سخن‌گوی پنتاگون، گفته است که تا اکنون به نظامیان امریکایی از سوی طالبان حمله نشده است و هیچ ممانعتی هم از سوی طالبان برای خروج شهروندان امریکایی صورت نگرفته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x