دو مسؤول بلندپایه‌ی شاخه‌ی خراسان داعش بازداشت شدند

صبح کابل
دو مسؤول بلندپایه‌ی شاخه‌ی خراسان داعش بازداشت شدند

ریاست عمومی امنیت ملی، از بازداشت دو عضو بلندپایه‌ی شاخه‌ی خراسان گروه تروریستی داعش در افغانستان خبر داده است.
این ریاست، روز یک‌شنبه (۲۴ حمل) در اعلامیه‌ای گفته است که محمد تنویر، شهروند بنگلادیش و علی محمد، شهروند پاکستان، دو نفر از اعضای کلیدی شاخه‌ی خراسان گروه تروریستی داعش استند که همراه با اسلم فاروقی، رهبر این گروه، بازداشت شده‌اند.
در اعلامیه آمده است که محمد تنویر، مشهور به «عمران، احمد و نصیر» باشنده‌ی اصلی شهر داکای بنگلادیش، مسؤول بخش تکنالوژی و مخابرات شاخه‌ی خراسان داعش بود. او، پس از جذب در گروه داعش، با یکی از فرماندهان داعش به نام عیسی پنجابی که شهروند پاکستان بود، تماس گرفته و دوره‌های آموزش نظامی را نزد او سپری کرد.
ریاست عمومی امنیت ملی، گفته است که محمد تنویر، با استفاده از تکنالوژی، زمينه‌ی مکالمات محرم فرماند‌هان و مسؤولین شاخه‌ی خراسان داعش را فراهم کرده و در عین حال، هسته‌ی ویژه‌ی جلب و جذب جنگجویان خارجی را با استفاده از تکنالوژی ایجاد و مدیریت می‌کرد.
بر اساس اعلامیه، علی محمد که باشنده‌ی اصلی اسلام‌آباد پاکستان است، مسؤولیت اکمالات، انتقالات و لوژستیک شاخه‌ی خراسان داعش را به عهده داشت. محمد علی، در منطقه‌ی I10، جایی که تعدادی از افسران نظامی پاکستان زندگی می‌کنند، بود و باش داشته است.
ریاست عمومی امنیت ملی، گفته است که تحقیقات از این دو نفر به شمول اسلم فاروقی و سایر همکارانش، جریان دارد و جزئیات بیشتر در این مورد، بعدا همگانی خواهد شد.
این درحالی است که ریاست عمومی امنیت ملی، چند روز پیش اعلام کرده بود که عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان داعش، همراه با ۱۹ عضو دیگر این گروه بازداشت شده‌اند.
اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی روستای اورکزی اجنسی ایالت خیرپشتون‌خواه در پاکستان است و پس از کشته‌شدن ابوسعید باجوری، رهبر پیشین داعش در افغانستان، به عنوان والی‌نام‌نهاد خراسان این گروه در افغانستان فعالیت داشت.
گروه داعش، سال گذشته به شدت از سوی نیروهای امنیتی و نیروهای حمایت قاطع در شرق افغانستان، سرکوب شدند. مرکز فرماندهی این گروه، ولایت شرقی ننگرهار و به ویژه ولسوالی اچین بود. حکومت افغانستان، بارها حملات گسترده‌ای را در این ولایت برای نابودی گروه داعش راه‌اندازی کرده بود.
هرچند گفته می‌شود که گروه داعش در حد نابودی در افغانستان تضعیف شده است؛ اما هنوز هم این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان، حضور و فعالیت دارد.
به نظر می‌رسد با بازداشت رهبر و اعضای کلیدی این گروه، داعش در افغانستان پس از این دچار مشکلات گسترده‌تر شود.