گزارش تازه: طالبان هیچ عجله‌ای برای قطع روابط با گروه تروریستی القاعده ندارند

روح‌الله طاهری
گزارش تازه: طالبان هیچ عجله‌ای برای قطع روابط با گروه تروریستی القاعده ندارند

یک گزاره تازه‌ی دفاعی و استخباراتی ایالات متحده‌ی امریکا، نشان می‌دهد که گروه‌های القاعده و داعش به دنبال تقویت روابط شان در افغانستان استند.

این گزارش از سوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، اداره‌ی استخبارات دفاعی و شماری از اداره‌های دیگر تهیه شده و تهدیدات احتمالی برخاسته از افغانستان را پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به بررسی گرفته است.

اخیرا اداره‌ی تفتیش وزارت دفاع امریکا این گزارش را نشر کرده است. بر اساس این گزارش، ظرفیت گروه داعش برای حمله بر امریکا بیش‌تر از شبکه‌ی القاعده است؛ زیرا گروه داعش می‌تواند در جریان شش ماه تا یک سال آمادگی حمله بر امریکا را بگیرد؛ در حالی که برای القاعده حمله بر امریکا یک سال تا دو سال وقت در بر می‌گیرد.

هرچند بر اساس این گزارش، هر دو گروه ترویستی -القاعده و داعش-، هدف حمله بر امریکا را دارند؛ اما در حال حاضر این دو در تلاش استند که روابط شان را در افغانستان تقویت کنند.

اداره‌ی تفتیش وزارت دفاع امریکا، گفته است که گروه داعش حملات در داخل افغانستان را نسبت به حملات بیرونی در حال حاضر ترجیح می‌دهد و تلاش می‌کند که حمایت‌های بیش‌تری را در افغانستان به دست بیاورد.

در این گزارش، آمده است که گروه داعش با استفاده از ناتوانی رژیم طالبان در تأمین امنیت، کوشش می‌کند که افراد بیش‌تری را به این گروه جذب کند و حمایت مردمی را به دست بیاورد.

آن‌چه در این گزارش آمده، داعش می‌خواهد با چنین حملاتی در کلان‌شهرهای افغانستان، مشروعیت مردمی طالبان را از بین ببرد. هم‌چنان ارزیابی نهادهای استخباراتی امریکا نشان، می‌دهد که داعش با حفظ روابط خود با جنگ‌جویان کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی، احتمالا منافع ایالات متحده را با تهدید مواجه کرده است.

در بخشی از این گزارش، آمده است که طالبان روابط شان با القاعده را هنوز قطع نکرده است و برخلاف توافق‌نامه‌ی دوحه، این گروه عجله‌ای برای قطع روابط با این گروه تروریستی ندارد.

در همین حال، مایکل کوریلا، فرمانده‌ی جدید فرماندهی مرکزی نیروهای امریکایی، گفته است که القاعده و داعش در حال شکل‌گیری مجدد استند و آرزوی آن‌ها، حمله بر قلمرو امریکا است.

در گزارش، تأکید کرده است که افزون بر داعش، حضور نیروهای القاعده در افغانستان نیز تقویت شده است؛ زیرا به باور مقام‌های سازمان ملل، هسته‌ی القاعده که شامل مسؤولان ارشد این گروه به شمول ایمن الظواهری می‌شود در افغانستان به سر می‌برند.