گزارش نیویارک تایمز: طالبان توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده‌اند

صبح کابل
گزارش نیویارک تایمز: طالبان توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده‌اند

اخیرا روزنامه‌ی نیویارک تایمز، گزارش داده که گروه طالبان، با راه‌‎اندازی حملات راکتی بر پایگاه‌های نظامیان امریکایی در افغانستان، توافق‌نامه‌ی صلح دوحه را نقض کرده است.

در گزارشی که روز گذشته (یک‌شنبه، ۹ سنبله)، از سوی روزنامه‌ی نیویارک تایمز، به نشر رسیده، آمده است که طالبان، یک پایگاه‌ نیروهای امریکایی و یک پایگاه مشترک نیروهای امنیتی افغان و امریکایی را در ولایت هلمند، هدف حمله‌ی راکتی قرار دادند.

در این گزارش، به نقل از سه مقام نظامی امریکا که نامی از آن‌ها گرفته نشده، آمده است که هراس‌افگنان طالب، در اواخر ماه جولای پایگاه نظامی «بسشن»، مربوط نیروهای امریکایی را در ولایت هلمند و یک پایگاه هوایی مشترک نیروهای امنیتی افغان و امریکا را نیز در این ولایت، هدف چندین حمله‌ی راکتی قرار دادند.

بر بنیاد گزارش، این حملات از سوی آن شاخه‌ا‌ی گروه طالبان، انجام شده که با امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه مخالف اند.

گروه طالبان تا اکنون در مورد این گزارش، واکنشی نداشته است.

این درحالی است که توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در دهم حوت سال گذشته، توسط زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا و ملا برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، امضا شد.

بر بنیاد این توافق‌نامه، امریکا باید تا ۱۳ماه پس از این توافق‌نامه، تمامی نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کرد و از سویی هم گروه طالبان نیز تعهد کرده بود که بر نظامیان امریکایی حمله‌ی انجام نخواهد داد.

با این حال، اما نیروهای خارجی، در جریان چند ماه گذشته، چندین حمله‌ی هوایی علیه هراس‌افگنان طالب، انجام داده‌اند. طالبان در واکنش به این حملات گفته اند که امریکایی‌ها توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده اند.