نیویارکر: ترامپ از خلیل‌زاد خواسته بود که به طالبان پول بدهد تا آن‌ها با امریکا هم‌کاری کنند

صبح کابل
نیویارکر: ترامپ از خلیل‌زاد خواسته بود که به طالبان پول بدهد تا آن‌ها با امریکا هم‌کاری کنند

مجله‌ی نیویارکر در آخرین گزارش خود در مورد افغانستان، گفته است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا در زمان ریاست‌جمهوری خود از زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان خواسته بوده که به طالبان وعده‌ی پول بدهند تا آن‌ها با این کشور صلح و هم‌کاری کنند.

بر اساس این گزارش ۲۳ صفحه‌ای، دونالد ترامپ در ماه آگست سال ۲۰۱۹ میلادی در جریان یک نشستی که در آن مایک پنس، معاون رییس‌جمهور، جان بولتون، مشاور امنیت ملی و سایر مقام‌های دولتی حضور داشتند، به زلمی خلیل‌زاد، گفته بود که کشورش می‌تواند به طالبان پول دهد تا آن‌ها در جریان گفت‌وگوهای صلح به خواست امریکا رفتار کنند.

هم‌چنان با پولی که امریکا قرار بوده در اختیار طالبان قرار دهد، این گروه باید تضمین می‌دادند که گروه تروریستی چون داعش، القاعده و سایر گروه‌های تندرو از خاک افغانستان علیه امریکا تهدیدی ایجاد نمی‌کنند.

آن‌چه در این گزارش آمده، دونالد ترامپ در جریان این نشست از خلیل‌زاد می‌پرسد که آیا طالبان در بدل پول تن به هم‌کاری می‌دهند؛ اما  زلمی خلیل‌زاد در پاسخ به او، گفته است که چنین چیزی تقریبا ناممکن است؛ زیرا طالبان در آن زمان در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داشتند و امریکا نمی‌توانسته به آن‌ها به عنوان یک گروه تروریستی پول بدهد.

با این حال، در گزارش نیویارکر آمده است که دونالد ترامپ با وجودی که دولت اوباما را به باج‌دهی به ایران متهم می‌کرد؛ اما خودش تمایل داشت که به طالبان کمک‌ مالی ارایه کند.

این در حالی است که امریکا در سال ۲۰۰۲ میلادی، رهبران ارشد طالبان را در فهرست ویژه‌ی تروریزم بین‌المللی قرار داد که بر اساس آن، هرگونه تأمین کمک مالی به این گروه ممنوع قرار داده شده بود.