نورالرحمان اخلاقی: جنایت‌هایی که طالبان مرتکب می‌شوند به گردن داعش انداخته می‌شود!

عصمت امین
نورالرحمان اخلاقی: جنایت‌هایی که طالبان مرتکب می‌شوند به گردن داعش انداخته می‌شود!

نورالرحمان اخلاقی، وزیر پیشین امور مهاجرین و عودت‌کنندگان به گزارش تازه‌ی یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در جریان ده ماه حاکمیت طالبان واکنش نشان داده و آن را سفید‌نمایی این گروه خوانده است.

آقای اخلاقی ناوقت روز چهارشنبه -۲۹ سرطان-، در تویترش نوشته است: جنایت‌هایی که طالبان مرتکب می‌شوند به گردن داعش انداخته می‌شود.

او، گفته است: «جنایاتی که در چند روز گذشته لشکر جهل طالب در اندراب ‌و خوست انجام داده است، در کلمات نمی‌گنجد. از شکست جمهوریت تا حالا حول و حوش ۱۰۰ غیرنظامی را در اندراب و تعدادی زیادی را در پنجشیر، بلخاب و سایر مناطق می‌کشند.»

نورالرحمان اخلاقی، تأکید کرده که طالبان جنایت‌های ضدبشری زیادی را مرتکب شده؛ اما گزارش یوناما در پی سفیدنمایی طالبان است و از جنایات آشکار طالب چشم می‌پوشد و جنایت‌های طالب را به‌گردن داعش خیالی می‌اندازد.

آقای اخلاقی، از سکوت نهادهای سیاسی و مدنی در پیوند به کشتار غیرنظامیان نیز، انتقاد کرده و گفته است: «مگر مردمی که در یک جغرافیای کوچک، از همه چیزش گذشته، جان بر کف گرفته و در برابر اشغال و ستم، در یک جنگ بسیار نابرابر، یک‌تنه ایستاده، سزاوار این خاموشی مرگ بار است.»

این در حالی که روز گذشته یوناما با نشر گزارشی، گفته است که با وجود کاهش کلی و قابل توجه خشونت‌های مسلحانه، در ده ماه حاکمیت طالبان، ۷۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و هزار و ۴۰۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در این گزارش، آمده است که بیش‌تر تلفات غیرنظامیان در نتیجه‌ی حملات هدفمند گروه داعش علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی در مکان‌های چون؛ مکتب، مدرسه، مسجد و عبادت‌گاه‌ها ثبت شده است.